Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 5. 2009

Dětské dny

Dětský den ve Třech Sekerách

Dětský den se konal buď na hřišti u školy nebo později na fatbalovém hřišti. Akci většinou pořádal spolek žen, ve spolupráci se školou a místním národním výborem. Ve školní kuchyni se navařily hrnce čaje, aby děti měly nějaké občerstvení. Pro děti byly připraveny různé soutěže. Například skákání v pytlích, přetahování lana, běhání, házení.  Také se střílelo ze vzduchovky, chodilo na chůdách, běhalo s vajíčky na lžíci...  Odměnou pro děti byly různé sladkosti. Ty zajistily ze svých rozpočtů sekerské podniky, především to byla Jitona n.p.

Řady dětských dnů se zúčastnili i vojáci z poraničního útvaru Slatina. Přivezli s sebou ukázky  vojenské techniky. Děti si mohly zkusit střílet ze samopalu, nebo samopal rozebíraly a skládaly. Vojáci dětem předváděli výcvik psů, jak psi umějí chodit po stopě, jak umějí zadržet útočníka.

Jeden dětský den jsme okořenili fotbalovým zápasem mužů proti ženám. Sestavily jsme tým žen ochotných běhat po hřišti. I když většina z nás o fotbale věděla jen to, že se má kopáním do míče docílit toho, aby míč byl kopnut do brány hájené brankářem soupeřeva mužstva. Ještě jakž takž jsme pochopily co to je aut, pojem "postavení mimo hru" porozuměly jen některé z nás. Tým žen (byly to spíše náctileté slečny) posíl v bráně Standa, kterého jsme navlékly do ženských šatů.

Ženy pobíhaly bezhlavě za míčem sem a tam, chlapi jen tak ťukli do míče a už stříleli na bránu. Ještě že tu střežil Standa. Brzy ale ženský tým pochopil co to je faul. Jakmile proběhl kolem některé ženské chlap, okamžitě se skácela k zemi, že byla faulována.  Tak si mohly ženy alesnoň několikrát kopnout do míče.

Potom objevily ještě jeden účinný prostředek. Když rozhodčí Jarda odpískal nějaký zakrok, který se ženským nelíbil, začaly se s ním hádat. A deset ženských presvědčit, že podle pravidel má pravdu rozhodčí a ne ony,  nešlo. Většinou to rozhočí vzdal a ve hře pokračoval tým žen.

Posledním obranným prostředkem pro ženy bylo poskytnutí první pomoci. Měly speciální záchranný tým. Pokud některá z žen padla k zemi, přispěchala zdravotnice. V kabele s první pomocí byla lahev s rumem. Po podání této medicíny, byly ženy opět schopné dál pokračovat ve hře. Když chlapi viděli, jak skvělá první pomoc je ženám poskytována, chtěli toho také využít. I oni zůstali ležet na zemi a dožadovali se první pomoci. Byla jim poskytnuta. Záchranný tým k nim přiběhl a zraněného hráče zafáčoval tak, že další hry nebyl schopen.

Dětský den v Krásném

V Krásném měli většinou nastarosti pořádání dětského dne zaměstnanci školky v Krásném. Pod vedením paní Cuchalové byla pro děti připravena řada zajímavých soutěží.  Podobně jako v Sekerách bylo pro děti připraveno občertvení a soutěže. Děti se zúčastnili nejen jednotlivých disciplín ale i např. trojboje nebo pětiboje. Soutěžily nejen v běhání, skákání ale třeba i v přišívání knoflíků.

Obrazek

Pro děti byly připraveny stupně vítězů s čokoládovými medailemi.

 

Po skončení dětských soutěží, začal podvečer a večer pro dospělé. Na improvizovené podium nastoupila Koubovanka a vyhrávala k tanci i poslechu.

 

 

Dětské dny dnes

Obrazek

Na tradici pořádání dětských dnů navázalo i současné vedení obce. Dětské dny jsou pořádány v Krásném na pronajatých loukách, kde je dostatek prostoru pro předvedení záchranářské, vojenské či jiné techniky.

Článek o účasti na dětském dni zaměstnanců vězeňské služby v Horním Slavkově si můžete přečíst zde:http://slavkov.vscr.cz/clanky/?cl_id=228

 

Fotografie z dětské dne v roce 2006:

 

Náhledy fotografií ze složky 2009 Dětský den