Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 12. 2009

Výstřely v podvečer 31. 12. 1947

Událost ze silvestrovského podvečera roku 1947 

Dne 31. prosince 1947 byla celá veřejnost vyrušena z vánoční pohody zákeřným surovým činem. V 17.53 hodin byli zákeřně zavražděni německým zločincem dva příslušníci finanční stráže pan vrchní respicient Václav Mareš a pan respicient Josef Dlesk, při výkonu služby. Vrch. resp. Mareš ve čtyřiceti letech zanechal po sobě ženu, která očekává narození dítěte. Sedmatřicetiletý respicient Josef Dlesk zanechává ženu a tři děti, z nichž nejstarší je 6 let a nejmladší je staré 1 týden. Oba zesnulí vždy vzorně plnili služební povinnosti. V roce 1938 hájili čs. státní hranice proti Maďarům, po osvobození v r. 1945 opět zaujali místa na hranicích Československé republiky a jako její strážci položili své životy na oltář vlasti. Pohřeb obětí byl 5. ledna 1948 za účasti zástupců min. národní obrany, čs. armády, min. financí, okrs. cel. správy a závod. rad, jakož i zástupců ozbrojených sborů, finanční stráže, zástupců korporací, úřadů a velkým počtem občanstva.

Také školní mládež se všemi svými učiteli se pohřbu úřastnila. I ve škole bylo vzpomenuto tragicky zesnulých.....

Místo květinového daru bylo věnováno učitelstvem pro pozůstalé 1 100 Kčs.

Potud citace ze školní kroniky

Jak k nešťastné události došlo?

Dva členové finanční stráže z oddělení ve Třech Sekerách narazili při obchůzce v blízkosti Krásného na tři mladíky na lyžích. Mladíky zadrželi a předvedli je na služebnu ve Třech Sekerách. Strážníkům bylo divné, co v tomto čase tady mladíci pohledávají a kam míří o Silvestru na lyžích. Na služebně mladíkům kontrolovali doklady. Při tom odložili služební zbraně do rohu místnosti do stojanu. Dlesk se posadil za stůl, Mareš mladíky prohledával. Nejprve oba mladší muže, nic u nich nenašel. Tito zadržení byli tkalcovští učni z Bohumína, jejich doklady byly v pořádku. Třetí z mladíků stál stranou od ostatních. Ten využil situace, vytáhl z kapsy zbraň a třikrát vystřelil po Dleskovi. Byly to smrtelné výstřeli, Dlesk spadl mrtvý na stůl. Vrah vystřelil také po Marešovi, toho zasáhl do ruky. Vrah se dal na útěk, při tom sebral jednu za zbraní finančníků. Mareš vyběhl za vrahem. Před budouvou zasáhly respicienta Mareše dvě střely. Po zásahu se Mareš skácel k zemi, vrah jej přeskočil a utíkal do vsi.

Svědkem události byl inspektor Vaněk. Viděl vyběhnout zraněného Mareše, slyšel výstřely, zahlédl prchajícího vraha. Stačil po něm neúspěšně vystřelit.

Výstřely zaslechli také na oddělení SNB. Napadlo je, že se jedná o silvestrovské střílení, přesto vyběhli před služebnu. V temnu viděli na zemi ležet postavu. Nejdříve si mysleli, že je opilý, ale když přišli blíže, poznali svůj omyl. Mareš v té chvíli ještě žil, ale brzy skonal. Četníci vběhli do kanceláře, tam našli mrtvého Dleska a dva vystrašené mladíky, kteří se ze strachu schovali pod stůl.

Rozběhla se pátrací akce k dopadení útočníka. Jak se později vyšetřovatelé dozvěděli, ve vsi vrah potkal paní Netrhovou, té se ptal na cestu do Mar. Lázní. Pes našel vrahovu stopu v zahradě u stříbrných smrků. Tady vrah nějakou chvíli stál. Pak se vydal směrem k Malému Krásnému a pokračoval na Kamenec.Odtud stopa vedla k Helmutovu kříži. Tady byla nalezena opřená puška. Vrah pokračoval dál směrem ke státní hranici, kterou nakonec překročil. Česká strana žádala německé úřady o vydání vraha do Československa. Ten však nikdy vydán nebyl. Vrah se údajně jmenoval Werner Malian.

Více o události také v Sekerských novinkách z února 2008: http://www.trisekery.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.aspx?id_org=17085&id_dokumenty=15296

 nebo na stránkách Hameliky: http://hamelika.webz.cz/h97-09.htm