Jdi na obsah Jdi na menu
 


23. 6. 2012

Kde to je 7 - odpověď

img_0199b.jpg 

Dnes vkládám opět celkový pohled na část obce. Poznáte, kde to je? Já jsem měla jasno hned, jen jsem nevěděla, z kterého místa byla fotka pořízena. Vypadá to, jakoby fotograf stál na nějakém vrchu, je to fotografováno z nějaké výšky. To pro mě byl otazník, kde stál fotograf? Po malém naťuknutí od mého bratra bylo jasno – ano, fotografovo stanoviště mohlo být nad terénem. Hned jsem si to šla ověřit. Chtěla jsem pořídit fotku se stejným nebo podobným pohledem na obec. Chtěla jsem, aby na obou fotkách byl alespoň jeden společný bod. K mému velkému překvapení, jsem žádný takový bod nenašla. Dnes místo vypadá úplně jinak. To co podstatně mění vzhled obce je zeleň – keře a stromy. Všimli jste si, že na historických pohlednicích schází stromy! Je možné, že historické fotografie byly většinou pořízeny na jaře nebo na podzim. To vytváří lepší podmínky k tomu, aby byla vidět jednotlivá stavení. Já jsem fotila v květnu. Stromy byly obaleny listím, domy za nimi nebyly vidět, dokonce jsem nezahlédla ani věž kostela.

Pamětníci si určitě vzpomenou, kde je tohle místo. Napište svůj typ na tyto stránky.

Foto: archiv obce

 

Na dobovém pohledu je zachycena Eliášova halda. Že je to právě tohle místo, mně bylo jasné hned. Zkusila jsem si svůj typ ověřit u lidí, kteří v Sekerách žijí. Svůj typ jsem dostala potvrzený, ale zazněla i špatná odpověď: „To je přece ta cihelna u fabriky“. O cihelnu se skutečně nejedná.img_0199xx5.jpg

Zkusme si určit základní orientační body body: Na fotce jsem označila šipkou dva domy – první zleva je dům, ve kterém bydlí Trojanovi, druhou šipkou vpravo je označený dům Malinovských (Šliků). Dominantu fotky tvoří Eliášova halda. Tenhle pohled je možný jedině od vodárny. Pro mě zůstal jediný otazník – odkud byla fotka pořízena. Ze záběru je patrné, že je fotka pořízena z nějakého vyššího místa. I tohle bylo v době pořízení fotografie realizovatelné. U vodárny přece stálo několik domů, autor snímku mohl fotit z některého z nich. Nebo stejně jako já mohl fotograf fotit z vodárny. p1011150a.jpg Já jsem odtud také zkusila fotit. Ale jak už jsem předeslala výše, dnes se pozorovateli naskytne pohled úplně jiný, s tím starým takřka nesrovnatelný. Kolem haldy je skupina stromů a halda není vůbec vidět. I ostatní popsané orientační body jsou schované za zelení stromů a my je tam můžeme jen tušit.

Fotky, včetně té dobové, vkládám do souboru fotografií, aby bylo možné si je lépe prohlédnout. Tady jsou přece jenom dost zmenšené a hůř se prohlížejí.

 

Náhledy fotografií ze složky Eliášova halda

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář