Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 10. 2012

Kde to je 22 - odpověď

img_0001ax.jpg Z fotky, kterou zveřejňuji mám nesmírnou radost. Už několikrát jsem se bývalých majitelů domu, ptala, jestli nemají nějakou starou fotku. Vždy odmítavě kroutili hlavou. Tentokrát jsem měla štěstí. V neděli jsem v ruce držela tuhle fotku, která byla pořízena kolem roku 1910. Jméno rodiny, která v té době v domě bydlela, neznám, ale na fotce je dcera Anna a synové Václav a Josef. I starostce paní Strnadové, se fotka velmi líbila a v Sekerských novinkách by měla být fotka zveřejněna i s osudy německé rodiny. Od koho jsem fotku získala, zatím říkat nebudu, to bych vám moc napověděla. Víte, kde stál tenhle dům?img_0003.jpg

 

Na historické fotce je dům, který stojí na Eliášově haldě. To je halda, která je nedaleko vodárny. Dnes už haldu moc nepřipomíná, kolem haldy rostou stromy a keře a ty skrývají výhled na haldu. Doplňuji i jméno rodiny, která v domě do roku 1945 bydlela, byla to rodina Leyererova. Po válce v domku bydlela rodina Proškova, vkládám fotku, jak vypadal dům, když tam žili (sedmdesátá léta). Dnes by měl v domku žít pan Brtník. Zveřejňuji i fotku se současnou podobou domu. img_0004.jpg

Zamýšlela jsem se nad tím, proč si vlastně lidé stavěli domy na haldách. Vždyť to bylo místo, plné kamení, nemohli nic zasadit do země, nic by jim nevyrostlo. Důvodů jsem našla hned několik:

 

 

 

  1. Mohlo jít původně o přístřešky, které sloužily pro hornické dílo – např. hlídači, obsluha strojů...

  2. Pod domem, který stál na haldě se už nekutalo. Majitelé domu se nemuseli bát, že by o dům přišli kvůli těžbě.

  3. Půda na haldě byla díky své kvalitě velmi laciná. Stavbu si mohli dovolit i méně majetní lidé.

Jistě by se našly i další důvody, proč byly domy budovány právě na těchto místech, ale pro nás to určitě zůstanou jen domněnky.

p1010137.jpgA je opravdu zajímavé, jak si byly domy ve Třech Sekerách podobné. Vždyť i v příštím díle, tohoto seriálu, představím dům podobný.

Za dobové fotky děkuji manželům Jiřímu a Anně Černým, kteří zprostředkovali půjčení fotky z roku 1910. Děkuji i za poskytnutí fotek z jejich rodinného archivu.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Nápověda

Béďa, 11. 10. 2012 13:48

Podobný baráček stál na "Kopečku" a také na staré haldě.

Typ mé dcery

Marie, 10. 10. 2012 10:24

Když byla Romana malá, jezdila do Tří Seker poměrně často. Teď jsou její návštěvy jen příležitostné. Když viděla tuhle fotku a ptá se mě: "Ten dům ještě stojí?" Má dopověď: "Ano." "To je ten domek, jak se jde k rybníku," povídá. "Ne," odpovídám. Je pavdou, že si byla většina těchle starých domů hodně podobná, postavená v jednom stylu. Ale tenhle dům má jednoznačné identifikační znaky, podle kterých lze místo, kde se dům nachází určit.