Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 12. 2012

Kde to je 25 - odpověď

 photo0001.jpgDnes jsem dostala dopis od starostky paní Strnadové. Dobovou fotku s vysokým, nám neznámým domem poslala panu Hellingerovi. Ten potvrdil, že se skutečně jedná o budovu dnešního kulturního domu s Hospůdkou u Růženky. Dopis od starostky:

 

Na fotce, kterou jsi dala do kvízu je opravdu Hostinec "Zelený strom" ve Třech Sekerách (tedy dnešní Hospůdka U Růženky) a fotka je focena před rokem 1929. 7. června 1929 totiž budova hořela. Pan Hellinger si to img021-aa.jpgještě pamatuje. 8. června stál před vyhořelou hospodou se svojí maminkou, jak v dopise píše. Shořel sál, kde měli své nástroje členové místní kapely, shořely noty, zachráněn byl pouze klavír. Také shořela vlajka válečných veteránů. Budova byla znovu opravena a bylo přistaveno řeznictví. Protože při požáru shořela i sousední stavba, tedy dům, který je na uveřejněném snímku vpravo, nemohlo nám to nějak jít dohromady. Vysvětlení je vidět na příloze: v roce 1931 byla postavena vedle hospody novostavba, která je jasná : bydlela tam paní Mrázková. A zajímavý je také nový název hospody : CHODOVOPLÁNSKÁ PIVNICE.

Když jsem viděla fotku domu, který vám dnes představuji, pomyslela jsem si, že to sekerský dům není. Nedovedla jsem ho nikam zařadit. U fotky je uvedeno, že je z roku 1920. Začala jsem si vybavovat všechny velké domy, které v Sekerách znám. Lovila jsem v paměti i podobu velkých domů, které jsou už zbourané. Začala jsem porovnávat nové fotky s touhle starou. Nakonec jsem dospěla ke dvou typům. Ten druhý typ je trochu odvážný, přesto si myslím, že i tahle možnost by byla možná. Zatím je nebudu prozrazovat, zkuste typovat i vy, možná že dospějeme ke stejnému závěru. Víte, kde to je?

Fotku jsem objevila na rodinných stránkách Tamary Vokounové - Utíkalové


Na otázku, kde stál nebo stojí tento dům, nemám zatím uspokojivou odpověď. Jak jsem psala již v úvodu, při prvním pohledu na fotku, jsem vůbec netypovala, že by dům mohl stát v Sekerách. p1010780.jpg

První dům, který mne napadl, byl dům p. Bláhové, dnes p. Dalanského. Je to stejný typ stavby, ale jsou mezi nimi rozdíly:

 • Vchod do domu je z rozdílných stran. Když připustím, že mohlo dojít k nějaké přestavbě, zdá se tento rozdíl nevýznamný. Když jsem si vybavovala, jak dům vypadal, když v něm bydlela paní Bláhová, uvědomila jsem si, že z té zadní části byla u domu malá dřevěná kůlna, mohly tam být i dveře přímo do budovy.

 • Okna z boku budovy vedle vchodu a v patře – i to by se dalo vysvětlit přestavbou. Nevzpomínám si, jestli tam okna byla, možná ano – nevím.

 • Za zásadní rozdíl však považuji dvě řady po třech oknech z čela budovy. Na historické fotografii, jsou okna rozmístěna souměrně. Je patrné, že mezery mezi jednotlivými okny jsou stejné. Na domě pana Dolanského je mezera (pohled zleva) mezi prvním a druhým oknem větší, než mezi druhým a třetím. Takovou přestavbu považuji za málo pravděpodobnou (i když zcela vyloučit to nelze).

 • Poslední rozdíl je dům v pozadí. Poloha toho domu neodpovídá poloze staveb, které tam stály nebo stojí nyní, poloze domku na dobové fotce.

Že by se jednalo o stejný dům považuji za málo pravděpodobné.p1010430.jpg


 

Typovali jste i vy. Jedním z typů byl dům Strnadů (u továrny). Na starou podobu toho domu si skoro nepamatuji. Dokonce jsem si chvíli myslela, že je to novostavba, ale jedná se o rekonstruovaný dům. Pojďme se podívat na rozdíly.

 

 • Rozložení bočních oken se jeví jako stejné

 • Čelní okna nelze porovnat, nevím jaká tam byla okna před přestavbou.

 • Dům se zdá nižší, než ten historický.

 • Domek v pozadí - nevím, že by tam kdy nějaký dům stál.


 

Dalším typem byl dům Kaščáků. Tady si myslím, že je to šlápnutí vedle. Když připustím, že by vchod mohl být ze stejné strany, jako na historické fotce, je tady řada rozdílů.

 • Dům Kaščáků je podstatně větší než ten historický – delší i širší

 • Na historické fotce je ve štítu jedno menší okno, u Kaščáků jsou ve štítu tři malá kulatá a dvě poměrně velká okna. Zdá se mi to jako velký rozdíl.

Já dům Kaščáků vylučuji, k takové zásadní přestavbě by muselo dojít jedině po nějakém požáru a dům by byl přestavěn úplně jinak.


 

Další velké doby mají opět zásadní rozdíly.


 

Zbouraný dům, který stával u cesty, na části toho pozemku stojí dnes dům Puterů. Tenhle dům byl podstatně větší, než je dům na historické fotce. Byl delší, širší...


 

Nedaleko odtud stojí dům „Dusbaby“, dnes ve vlastnictví Guzylaků (dům vedle restaurace U Kalicha). Opět se jedná o jinou stavbu, než je stavba na dobové fotce, jedná se o dům větší.


 

Dům, který stával v místě, kde je dnes hasičská zbrojnice. Do domu se chodilo z druhé strany, než je na dobové fotce. Dům měl úplně jinou podobu.


 

Bývalá tělocvična (vedle obecního úřadu). Domy jsou rozdílné.


 

Další velký dům byl Ptačí mlýn. Opět se jedná o zcela rozdílné stavby.

1p-066-dozinky-50-leta.jpg
 

Zbývá hospoda, o jiných velkých domech ve vsi nevím.


 

Rozeberme si tedy rozdíly či shody u těchto staveb.

 • Do obou budov je vchod na stejné straně.

 • Hospoda se nám zdá podstatně větší, než je budova na dobové fotce. Když se podíváme pozorněji, vidíme, že k hospodě je postaveno několik přístavků. Zkusme si hospodu představit bez nich. Zůstane nám stavba velmi podobné domu ze staré fotky.

 • Okna v přední části budovy“ Když se podíváme na fotku ze šedesátých, je na hospodě stejné rozložení dvou řad po třech oknech (i když v patře je okno zazděné).

 • Podívejte se na fotku s průvodem. Z boku budovy je v přízemí, vedle vchodu, jen jedno okno, podobně jako na fotce staré. V patře je také jen jedno okno (druhé skončilo asi v přístavku nad vchodem).

 • Na stejné fotce je vidět i část domu Mrázkových. Nepřipadá vám, že má stejnou polohu jako dům v pozadí na fotce staré? Já si myslím, že se jedná o stejný dům. Chvíli jsem si pohrávala s myšlenkou, že tam stál ještě dům jiný, že byl postavený přímo u toho domu. Ale oni někdy jsou ty pohledy trochu zkreslené. Myslím si, že z určitého úhlu, to opravdu takhle mohlo vypadat. Navíc si myslím, že na té dobové fotce stojí ještě nějaký sloupek, plot, nebo něco podobného, co působí, jako by ten menší byl přilepený na domě velkém.

 • Dům v pozadí je částečně schovaný za stromy, takže nejde vidět štít, jestli je rovný, nebo zkosený tak jako dům Mrázků.

 • Je zajímavé, že na staré fotce a na fotce s průvodem, jsou po krajích budovy stejně široké pruhy na fasádě. img_0047.jpg


 

Když jsem s několika Sekeráky diskutovala, o mém typu, nejdříve nesouhlasně kroutili hlavou, ale nakonec se všichni přiklonili k mému názoru. Je to ale opravdu jen typ, takže na otázku položenou v úvodu nemůžu dát zatím odpověď. Já jsem zkoušela různé fotomontáže, jednu z nich tady zveřejňuji. Zkopírovala jsem fotky z hospody (fotka s průvodem) a přenesla jsem je na fotku dobovou. Fotky jsou pořízeny z různých úhlů, takže nemůžou být 100% identické, ale mně připadá, že jsou stejné. Snad se jednou dopátráme co to je za dům.

 

Náhledy fotografií ze složky Kde to je 25

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kde to je

Václav Prokop, 13. 11. 2012 17:26

Dům Strnadů vylučuji, pomatuji jej s klasickou sedlovou střechou v šedesátých letech, kdy v něm bydleli Mikulovi a rodina Mokrých. Přestavba byla pravděpodobně provedena začátkem sedmdesátých let.

Je to hospoda

Marie, 30. 10. 2012 15:48

Já si myslím, že to je hospoda U Růženky - dříve Zelený strom. Je to stav, než se na to začaly "přilepovat" všechny přístavby.