Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. 12. 2012

Kde to je 34 - bez odpovědi

 1img_0008333ax.jpg

Nad touhle fotkou už dumám dlouho. Snažím se najít místo, kde mohla být fotka pořízena. A stále se mi nedaří. Občas i zapochybuji, jestli  je ta fotka odtud. Snažila jsem se i zvýraznit některé orientační body – například budovy, které se rýsují za dělníky. Vlevo za prvním mužem jsou dva domy. Myslím si, že se jedná spíš o větší domy. Velká budova stojí za kůlnou nebo dílnou vpravo. Nedaří se mi skloubit všechny ty domy dohromady, abych je mohla situovat na jedno konkrétní místo. Buď něco přebývá nebo chybí. Výřezy z fotek dávám i do fotogalerie, abyste nebyli odkázáni, jen na tyhle malé fotky.  

V Mariánských Lázních postavil stavitel Aladlbert Lang 2 domy. Oba stojí v Třebízského ulici. Jedná se o tyto domy

  • VILLA SCHEIDER / EDELWEISS/ LOCARNO/ - dnes VILLA GLORIA?

  • VILLA PRIMA VERA přístavba z roce 1910 (zdroj: Hamelika)

I na téhle fotce je pravděpodobně jméno Adalbert Lang, může se tedy jednat o firmu stavitele Langa. Pak bych předpokládala, že na fotce je některý z mužů z Třísekerska, ale firma tady nebyla (alespoň já jsem o tom zatím neslyšela).

img_0008333aa.jpgDetail vlevoimg_0008333ab.jpg - dva domy

Detail vpravo - velká budova s někalika komíny

 

img_0008333nn.jpg

Cedule: Bauhof A....... Lang

Foto: Muzeum Bouda Tři Sekery

 

K solidní odpovědi na otázku, kde byla tato fotka pořízena, jsme se tentokrát nedopátrali. Nevím z jakého zdroje čerpali autoři knihy „Tři Sekery v historii a dnes“, ve které je na straně 54 uvedena tahle fotka s poznámkou, že se jedná o dělníky z počátku továrny v obci. Ale o továrnu si myslím, že se nejedná. Na všech známých fotografiích továrny je její základní podoba stále stejná. Navíc je na téhle fotce oddělen pozemek, na kterém stojí dělníci od velké budovy v pozadí vpravo, oddělen dřevěným plotem. Ani výrobky, které jsou na fotce vidět, neodpovídají výrobě v továrně. Schodiště, které je v levé části fotky a dřevěná konstrukce, napovídají spíše na výrobu dřevěných stavebních konstrukcí.

Podle mě se nejedná o fotku, která byla pořízena na třísekersku.

 

Náhledy fotografií ze složky Provozovna Lang

Komentáře

Přehled komentářů

Provozovna Lang

Béďa, 2. 1. 2013 20:30

Foto do muzea pochází s pozůstalosti Šolarových z Krásného a nápis na desce jsem rozluštil jako "Banhof", tak pokud mě paměť a vědomosti neklamou tak žádné koleje zde nikdy nevedly.

Béďa

Re: Provozovna Lang

Marie, 2. 1. 2013 21:33

Béďo, v tom nápisu není Banhof (nadraží = Bahnfof), ale Bauhof = stavební dvůr, proto jsem se také zmiňovala o staviteli Adalbertu Langovi (jestli je na ceduli napsáno Adalbert, tím si nejsem jistá, rozhodně jméno začíná na A...).