Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. 1. 2013

Kde to je 36 - odpověď

 fisch_0067.jpg

Prostřednictvím této fotky máme opět možnost seznámit se s minulou podobou obce. Jedna věc je představovat si domy na základě náčrtů, mapek a plánků, druhá pak vidět reálnou podobu domu. Takhle vypadala část obce počátkem padesátých let minulého století. Poznali jste, kde to je?

Foto: archiv M. Fischerová

 

4fisch_0067.jpgKarel má pravdu, je to pohled podobný jako v otázce č. 29, jen úhel pohledu je trochu jiný - víc k domu Matúšů. Tento pohled je ze školní zahrady a směruje více k domu paní Bláhové, posléze pana Dolanského. Tahle fotka je zajímavá právě tím, že za jejich domem jde vidět část domku, který tam stával. Hrázděnka, která je ještě vidět na fotce stále mezi domem Matúšů a Dolanských. Na této fotce stojí za povšimnutí i sutiny domu, které jsou po levé straně před domem, ve kterém bydlela paní Jirmanová, pak paní Fischerová. Ač jsem bydlela hned vedle, nic podobného se mi nevybavuje. Ta fotka je z roku 1952 a do doby než jsem se narodila já a mohla své okolí vnímat, se samozřejmě tohle místo podstatně změnilo. 1map004.jpg

Na mapce jsem barevně označila domy, které jsou na fotce i pravděpodobné místo, kde stál fotograf.

čp.100 - Bláhová, Dolanský // čp. 46 - Matúš // čp. 110 - Kalina // čp. 89 Jirmanová, Fischerová // čp. 20 Filová 

Zabývala jsem teď i trochou matematiky:

Napočítala jsem, že ve Třech Sekerách úplně zmizelo 126 domů. Tento počet se týká Tří Seker a Kamence. Na Kamenci bylo zbouráno 16 domů. Osm domů stálo na samotě v okolí Tří Seker, v části Kiks bývalo 11 stavení, dnes tam nenajdete ani jeden, stejně tak u vodárny, kde byly čtyři domy. Na samotné Tři Sekery zbývá 87 domů, které ještě v roce 1945 byly obydlené a dnes už po nich nezůstala ani cihla. V každé části obce tj. Tachovských i Kynžvartských Třech Sekerách ubylo přes 40 domů: v Tachovských 44 a v Kynžvartských Třech Sekerách 43 domů. Když se podíváme na staré fotky, na kterých – z pohledu od továrny po levé straně od Hanušů až po křižovatku u Plšků stojí jeden dům vedle druhého. Podobně tomu bylo i od této křižovatky směrem k bývalé kovárně a až po křižovatku k Bláhům (Dolanským) byly domy po obou stranách.

Je pravda, že se jen nebouralo, ale i stavělo. Já jsem napočítala, že přibylo 40 novostaveb, většina z nich byla postavena až po roce 1989 a je potěšitelné, že stále přibývají další.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kde to je 36

Karel, 18. 1. 2013 15:04

Ahoj.Nikdo se nehlásí tak já. Je to foceno ze zahrady u Filů.
V domku vlevo bydleli Jirmanovi můj prastrýc.
Uprostřed tu hrázděnku si už nepamatuji.
Vpravo bydleli Bláhovi později p.Dolenský
Je to jako Kde to je 29 ale vyfoceno tak 20-30 metrů vlevo.
Hezký den .