Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 2. 2013

Kde to je 39 - odpověď

img099a.jpg 

Tentokrát jsem vybrala dům, který stál mimo katastr Třísekerska. Budova dnes již nestojí, ale místo je to známé a je častým cílem výletů. Víte, kde stála tato budova?

Foto: archiv M. Lárová

 

Karel má jako vždy pravdu. Jedná se o bývalou turistickou chatu na Dyleni. Dne 30. prosince 1893 došlo v chebském hotelu Neuberger k založení Sekce Cheb a Chebsko Německo-rakouského alpského spolku. Stanovy spolku byly schváleny českým místodržitelstvím v Praze výnosem z 28. března 1894. Na ustavujícím shromáždění byl předsedou spolku zvolen Hans Lauterer. Cílem spolku bylo nejen poznávání Alp, ale zaměřili se i na regionální turistiku. V okolí Dyleně a Zelené hory vyznačili turistické trasy. V roce1904 začal spolek působit v oblasti hory Seekofel v Alpách, tam vybudoval v roce 1907 svou Chebskou chatu (Egerer Hütte). Tu však po první světové válce zabavil italský stát. Spolek se v roce 1920 přejmenoval na Alpský spolek Cheb a Chebsko. Roku 1925 začal spolek budovat chatu na Dyleni. Stavební plány vypracoval člen spolkového výboru stavitel Josef Thurner. Chata byla otevřena v roce 1926. Spolek vybudoval k chatě přístupovou cestu a nové turistické trasy. 24. června 1928 spolek poprvé uspořádal u Dyleňské chaty horskou slavnost (Bergfest). Chata se brzy stala oblíbeným cílem obyvatel z okolí. Hlavní atrakcí bylo pozorování západu či východu slunce. Dyleň byla postupně propojena turistickou cestou s Přimdou a vrcholem Háj u Aše. Po modré značce ve tvaru hřebene se tak dalo putovat plných 120 km. Spolek pořádal i lyžařské závody. Chata měla svého správce, dalo se v ní i nocovat.

Historie chaty nebyla dlouhá. Ovlivnilo ji i místo, kde stála. To se po druhé světové válce dostalo do zóny střeženého hraničního pásma. V roce 1948 byla chata stržena.

Ve svém komentáři jsem se zmínila o překvapení a tím je aktivita občanského sdružení: „Život na Dyleň“, které si klade za cíl znovuvybudování chaty na Dyleni. Chtěli by, aby chata stála v roce 2015. Snad budou ve své snaze úspěšní.


 

Zdroj: Chebské muzeum a Sdružení Život na Dyleni

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kde to je 39

Karel, 6. 2. 2013 12:42

Ahoj.Tentokrát je to trochu těžší ale vím to.Škoda že se neúčastní více lidí.
Je to chata "Tillenberghaus" na Dyleni.Byla otevřena v říjnu roku 1926. Kdy a jak zanikla nevím jestli stálá ještě po válce?
Hezký den Karel

Re: Kde to je 39

Marie, 6. 2. 2013 15:36

Karle, děkuji za reakci. Je pravdou, že jsem si na začátku taky očekávala větší aktivní zapojení čtenářů těhle stránek. Bohužel nestalo se. Vím ale, že tyhle příspěvky mají své čtenáře, vidím to ze statistik, které mám k dispozici i z osobních reakcí. Jsem ráda za každou zpětnou vazbu.
Ale zpět k tvému typu, který prezentuješ velmi přesvědčivě. Odpověď nechám jako vždy až na sobotu a mám k tomu jedno malé překvapení.

Re: Kde to je 39

Karel, 6. 2. 2013 20:14

Asi půl kilometru severozápadně od vrcholu pověstmi opředené Dyleně, s 940 metry nadmořské výšky druhé nejvyšší hory Českého lesa, byla v roce 1926 postavena turistická chata, která si brzy získala oblibu mnoha návštěvníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Její existence však neměla dlouhého trvání – po druhé světové válce se Dyleň ocitla v hraničním pásmu a zdevastovaná chata byla v roce 1947 či 1948 stržena. Vrchol kopce pak na více než 40 let obsadili vojáci.