Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 2. 2013

Kde to je 40 - odpověď

 1img101.jpg

Ještě jednou jsem se pro svou otázku: „Kde to je?“ vydala za humna obce. Doufám, že otázka není těžká. Připravila jsem hned tři pohledy na obec a budovy jsou myslím dost čitelné, takže víte, kde to je?2img101.jpg 

Foto archiv M. Lárová

 

I podle komentářů k tomuto příspěvku je zřejmé, že se jedná o fotografie sousední obce Drmoul. Jako potvrzení vkládám i poslední fotku – výřez z pohlednice, kde je i označení obce na silniční ceduli.

3img101.jpg

 

 

 

4img101.jpg"Hubená huba"

K dobru dávám i jednu úsměvnou teorii o vzniku názvu obce. Je to opis ze školní kroniky české školy v Drmoule, tak jak jej zaznamenal učitel a správce školy Josef Karel. Zápis je ze školního roku 1928 – 29.

Proč se naše vesnice jmenuje Drmoul (slohová práce Arn. Zwerenzové):

Skrz Drmoul vede z Plzně do Chebu státní silnice. Dříve, když ještě nebylo dráhy, jezdili na silnici vždy kupci. Měli s sebou zboží a peníze. Tehdy byly u Drmoulu ještě husté lesy a tam byli loupežníci. Když viděli kupce, přepadli a vzali jim všechny peníze a zboží. Když potom přišli kupci sem, kde je dnešní Drmoul a neměli peněz, křičeli lidé na ně: „Vy máte hubenou hubu!“ Od té doby říkají té vesnice „Dürmaul“ tj. Špatně česky „hubená huba“.

Co nám říká slovník:

Dürr = suchý, uschlý (dřevo, tráva)

= suchý, neplodný, neúrodný (o půdě)

maul = tlama, huba, držka

České menšinové školy v Drmoule a Třech Sekerách pořádaly poměrně často společné akce, například školní výlety. V roce 1925, když vznikla česká škola v Drmoule navštěvovali ji i 3 žáci z Plánské Hutě.


 

Něco z historie obce:

Krajina, ve které vznikla naše obec, byla velice nevlídná, divoká pustina. V těchto místech stály staré, nepřístupné lesy, které tvořily kdysi dávno důležitou přírodní hranici. Taktéž bažiny nedovolily rychle měnit území.

První zpráva je datována již do rozmezí let 1366 – 1368, neboť ves „Durrenmaul“ byla tehdy uvedena mezi lokalitami, příslušejícími k tzv. „Novým Čechám“ Karla IV. a zapsána do Zlaté buly. Územím a lénem patřila ves k Tachovskému hradu. Znamenalo to, že veškerý majetek přináležel k tachovským panstvím s povinností sloužit v době potřeby s jedním jízdním koněm a jedním sluhou.

Soudní pře mezi panem Buriánem z Gutštejna u Konstantinových Lázní a panem Hendrychem z Plavna v roce 1455 dokládá stížnost pana Buriána, že mu učinil velké škody na královském zboží a území přináležejícím k hradu Tachovu. Svědek Jan Hanovec z Plané vypověděl, že : „Manlin test moj (tchán) vybieral clo z té stezky na Durrmaule od pěších, a já po něj několiko let, a dávali sme do Tachova panu Jindřichovi“. Zápis svědka dokládá i staročeštinu. Drmoul už tehdy přináležel členům rytířského rodu Fraslů, Kašparu Frasovi sezením na Drmoulu, známých především z dějin nedaleko ležícího hradu Borschengrunu.

Na počátku 16. století vlastnil drmoulský statek Vilém z Obenbergu z rozvětveného rodu Redwitzů /Rabikarů/. Dokládají to stálé spory a jednání (r. 1522). Český král Ludvík Jagelonský vydal v té době listinu pro tachovské many, potvrzující jejich práva a v ní je jmenován rovněž vznešený „Wilhelm von Obenberg in Durmaul und Oberndorf“. Rod rytířů von Redwitz drželi drmoulský statek několik generací, např. urbář tachovského panství z roku 1555 uvádí, že Vít z Redwicz je povinen odvádět za poddané z Durrnmaullu berni v den 2. února na hromnice 24 grošů. Dnes si neumíme představit hodnotu grošů, ale jistě to nebylo málo.

Redwitzové dělili majetek mezi bratry, syny, další členy rodu a zase je postupně spojovali, vytvářeli další rytířské „zboží“. Koncem 16. století je připojováno další území „sousední Horní Ves, Skelná Huť, buduje se nová tvrz na Panském vrchu. Část tvrze vsi je oddělena a připojena k sousednímu majetku pánů ze Schirndingu panství Chodová Planá, jejíž součástí zůstalo až do roku 1674. Druhou část tvrze vsi spolu s novým rytířským zbožím Hernbergu získali Šlikové a spojili ji s panstvím Planá. Je zajímavé, že jedna část je v urbáři zaznamenána jako „Drmalovo“ a druhá část je zapsána jako „Durrmaul“.

Roku 1651 prodal František Arnošt Šlik panu Jiřímu Kryštofu Danielovi von Froschhammer statek Hernberg a půl vsi Drmoulu s hostincem v sumě 5.500 zlatých. Jiří Kryštof Daniel von Froschhammer byl také majitelem panského dvora-zámečku v pozdějších Hamrníkách. Hamrnický dvůr stál při okraji Mnišského lesa, který rozděloval chodské území od panství tepelského kláštera. Už v husitských válkách údajně vlastnil Hamrnický dvůr jakýsi Froschhammer, o kterém legenda říká, že jako jediný v okolí v husitské době v zůstal při katolické víře.

Rokem 1674 skončila historie Drmoulu a Panského vrchu jako samostatných statků, neboť od té doby tvořily vždy přímou součást panství Chodová Planá. Chodovoplánský rod Haimhausenů získal toto zboží poměrně levně za 95 zlatých a 150 zlatých klíčného. Od té doby patřil již celý Drmoul bavorskému tajnému radovi Theodoru z Haimhausenu. Rod Haimhausenů držel Drmoul až do roku 1848. Uvádí se, že hrabě Arnošt Barchem-Haimhausen vlastnil na katastru obce allodiální dvůr se 128 ha, dále bylo v obci 119 domů, 902 osob z toho 101 Židů, třítřídní škola, hospodářská pokračovací zemědělská škola a i škola židovská.

Zdroj: Kronika české školy v Drmoulu, stránky obce Drmoul

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Fotografie z Drmoulu

Karel 1, 11. 2. 2013 21:49

Konečně se taky můžu zapojit.K první fotce ještě podotknu že za oknem vpravo u vchodu bývala Místní lidová knihovna a ze začátku když jsem ji navštěvoval tak bylo půjčování zpoplatněno platilo se 0.25 Kčs za knihu a to jsme se pořádně rozmýšleli co si půjčíme.K té druhé fotce,musím Frantu poopravit je to první dům od křižovatky v Sekerské ulici.Bydlívali tam Vaníkovi.Ty domy vlevo ty už nestojí teď je tam park.V pozadí je budova bývalého MNV.Tou ulicí před domem teď jezdí autobusy a stojí tam čekárna.Je to ta ulička jak tam kdysi stával autobusový vlek a do Mar. Lázní jezdilo ráno tolik lidí že ho vždycky musela průvodčí připojovat.Foto je dělané přes cestu někde nad Lazurem.Ze Školní ulice to foceno není protože odtud je budova MNV vidět přímo proti.Třetí foto kostel,je ještě s kaštany okolo. Kostel býval oplocený,teď je tam parkoviště.Těším se na další Foto. Dobrou Karel.

Re: Fotografie z Drmoulu

Marie, 16. 2. 2013 10:38

Karle, až teď mi došlo, který Karel jsi. Říkala jsem si, on ten Karel ví všechno, dokonce i do knihovny v Drmoule chodil. A to mi leželo v hlavě. Proč Karel chodil do knihovny v Drmoule, když jsme měli v Sekerách vlastní. A teď před chvilkou mi to docvalko, vždyť tohle je Karel z Drmoulu, švagr Karla ze Seker. Karle díky za příspěvek.

Fotografie z Drmoulu

Jankovský, 9. 2. 2013 8:32

Prvni foto je budova kde se promitalo kino,druhý je dům ve školní ulici a třetí je kostel v sekerské ulici

Re: Fotografie z Drmoulu

Marie, 9. 2. 2013 9:30

Franto, to je rekordní reakce. Fotky se tady nestačily ještě ani ohřát a už tady je odpověď.