Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 2. 2013

Kde to je 41 - odpověď

1-frieslova-novakova.jpg 

Tentokrát se opět vrátíme na Třísekersko – tedy já alespoň doufám, že to je v okolí Tří Seker, ale nevím kde. Svůj typ mám, ale tentokrát žádnou jistotu. Při mé poslední návštěvě v Sekerách jsem v těch místech  byla. I když jsem s sebou neměla tuhle starou fotografii, snažila jsem se dopátrat podobného výhledu, jako na téhle fotce, ale nepodařilo se, vždy je tam něco navíc nebo naopak něco schází. Vy víte, kde to bylo?

Foto: archiv M. Lárová

 p1011054.jpg

Současná fotka je z r. 2012.

 

Karel ve svých komentářích popsal místo se studánkou dostatečně. Tak jen malá rekapitulace: jedná se o kyselku, která pramení na Cechu sv. Víta. Jak již Karel psal, je nedaleko krásného rybníku a dostanete se k ní, když na Panském vrchu odbočíte na Cech a půjdete stále rovně, na rozcestí odbočíte doleva a jste u pramene. Příroda je tam opravdu krásná po celém areálu Cechu sv. Víta. Potkat tam můžete i řadu „památek“ po činnosti vojáků. Na své si přijdou i vyznavači geocachingu, je tam moc pěkná série kešek.

 

Náhledy fotografií ze složky Zapomenuté okolí obce

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kde to je 41

Karel, 20. 2. 2013 10:01

Ahoj všichni.Tak zase já.Je to lehký.Dnes je ta krajina ůplně jiná předělaná. Nad pramenem směrem odkud je foceno je vodní nádrž kterou zbudovali vojáci na brodění vojenských vozidel.Dnes je to nádherný rybník v nádherné okolní přírodě.Je tady nová naučná stezka s informačnímy tabulemi.Rád jsem chodím a všem doporučuju.Ale zpátky k pramenu. Je to Svatovítská Kyselka na Cechu. Na fotografii je okolí volné takové prázdné ale dříve to tak bylo téměř všude, všechno lidé sekali každý pozemek někomu patřil nic neleželo ladem.Je to dobře vidět na té mapě Kontaminace z roku 1958.Pak to všude zarostlo hlavně kolem potoků.Traktory tam zapadly a kosy lidi zahodily - asi tak.Dnes je to džungle a pomalu se tam nedá projít.Ale jedno plus to má pro zvířata je to dodrý,mají potravu i kde se schovat a kde hnízdit. Ale nějak mi to povídá?
Na fotografii je zleva -všechny slečny-Imigová Marková Petrová Frislová. Ostatní nevím.

Jinak kyselka nově opravená přijďte se podívat.-Chuť nic moc.

Hezkej den Karel

Re: Kde to je 41

Marie, 20. 2. 2013 11:58

Karle opravdu je to Svatovítská? Taky mě to sice napadlo, ale tu krajinu bych k tomu nedala vůbec dohromady. V těch místech jsem v dětství v podstatě vůbec nebyla. A nějak si to stejně nedovedu poskládat dohromady. Kolem té studánky to vypadá jako příliš velká rovina a pokud si vybavuju současnou podobu, tak je pramen spíš v dolíku.
Ten lesík je tedy (směr vpravo za pramenem) k borovičkám? Ten kopec vlevo pak bývalé cvičiště na Cechu?

Re: Re: Kde to je 41

Karel, 20. 2. 2013 17:57

Je to tak jak píšu.Vlevo je cvičák a vpravo ten les je tam pořád je dlouhý asi 300 metrů.Na konci lesa je další rybník-málokdo o něm ví taky asi práce armády.Postavil tam chatu nějaký důstojník.Je tam dodnes už zničená.Je to taky zajímavej kout.
Posílám foto toho rybníka.
Ještě že na fotce je to rovina?Tam 30 let rajtovali tanky a vybuchovali miny atd.Kopali zákopy.Je to tam jak po válce.
Borovičky to je jinde.

Re: Re: Re: Kde to je 41

Marie, 20. 2. 2013 19:37

Konečně jsem se dostala domů a v klidu mohla jsem si v klidu prohlédnout fotky a mapy a snad jsem se už trochu srovnala v prostoru. Ale až přijedu do Seker, určitě tam zajdu, abych si to celé upřesnila.
Karlovi děkuji za vyčerpávající popis i za fotky rybníka. Už jsem je i zveřejnila http://www.tri-sekery.cz/fotoalbum/typy-na-vylet_-okoli-obce/cech-sv.-vita-rybnik-2/. Pokud si dobře pamatuji, rybníky tam jsou tři. Doufám, že jsem fotila ten třetí rybník, i tyhle fotky jsem dala na net http://www.tri-sekery.cz/fotoalbum/typy-na-vylet_-okoli-obce/cech-sv.-vita-rybnik-3/.

Poradí někdo?

Marie, 20. 2. 2013 8:07

Zatím nikdo nereaguje, zkusím tedy své představy. Když jsem poprvé tuhle fotku viděla, řekla jsem si: to je foceno někde od Malého Krásného směrem mezi Kix a Ptačí mlýn. Ten pocit je především díky úvozové cestě, která jde na fotce vidět. Při druhém pohledu jsem to vyloučila. Od lesa u bych asi k téhle cestě nedohlédla. Ve svým úvahách, ale Malé Krásné neopouštím. Pak by tedy mohla být na snímku stará cesta od vodárny na Kamenec. Vlevo pod kopce se zdá, že by mohla být částečně vidět halda (když jdeme od vodárny, máme ji po pravé straně). Je tu ale, zase jedna pochybnost: co ten les vpravo? Neumím si vybavit v paměti, že by tam byl nějaký kopec nebo stráň. U Malého Krásného si myslím, že je les v rovině, na fotce jde vidět, že les stoupá vzhůru. Takže nevím, neumím ten snímek správně určit, přesto ho vnímám jako velmi povědomí. Fotku jsem dala do fotogalerie, abyste si ji mohli prohlédnout ve větším rozlišení.