Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 3. 2013

Kde to je 43 - bez odpovědi

img111.jpg 

Tuhle fotku jsme si pořídila nedávno, objednala jsem si ji na internetové aukci. Zaujalo mě, že se jedná o mlýn Peklo z okolí Plané. Začala jsem pátrat, jestli byl i jinde v okolí Plané mlýn, který by se jmenoval tak jako ten v Chodovské Huti. Žádný jiný mlýn stejného jména jsem nenašla. Protože se mi fotka líbila a tajně jsem doufala, že by to mohl být mlýn z Chodovské Huti, fotku jsem si objednala. Na fotce z druhé strany je tužkou napsáno, že se jedná o Chodovský Šmelctál. Bohužel jen tužkou – nic oficiálního. A když porovnávám fotku uvedenou v knize Tři Sekery v historii a dnes od Zdeňka Buchtele a Richarda Švandrlíka je na straně 265 je fotka Pekelského mlýna a na obou jsou viditelně různé stavby. Proti tomu, že na téhle fotce je mlýn z Chodovské Hutě nasvědčuje i to, že na pohlednici je český název. Je málo pravděpodobné, že v místě, kde byli převážně německy mluvící obyvatelé, byl použit český název mlýna.

Malý červík pochybností a naděje, že by se mohlo jednat o dům, který stál v katastru obcí Třísekerska, ve mně stále hlodá. Proto se obracím na vás, jestli jste náhodou tuhle stavbu někdy neviděli na nějaké staré fotce.

 

Tak trochu podle předpokladu, zůstane zatím odpověď k téhle otázce bez odpovědi. V Chodovské Huti stával Pekelský mlýn, vedla k němu dokonce i Pekelská cesta. Mlýn, ale podle fotky, která byla zveřejněná v knize Tři Sekery v historii a dnes, vypadal trochu jinak. Snažila jsem se najít společné prvky, ale nepodařilo se. Jedná se tedy asi o dvě různé budovy. Jak jsem již zmínila výše, je asi málo pravděpodobné, že by na fotce, která se zdá být pořízena v první polovině dvacátého století, byl uveden český název. Snažila jsem se pátrat i na internetu, po mlýně „Peklo, Pekelský, Čertův“. Fotky nebo místa, která jsem objevila s názvy těchto mlýnů neodpovídají krajině na téhle staré fotce. Snažila jsem projít i speciální webový portál, který se věnuje vodním mlýnům, ani tam jsem nepochodila. p-230-chh-pekelskymlyn.jpg

I když dnes nejsem schopna dát k téhle fotce odpověď, určitě budu pátrat dál a pokud se mi podaří objevit něco zajímavého nebo bližšího, určitě se se svými poznatky s návštěvníky těchto stránek podělím.

Tohle by měl být Pekelský mlýn v Chodovské Huti

Foto archiv: obec Tři Sekery, M. Lárová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kde to je 43

Karel, 6. 3. 2013 22:25

Ahoj.Pekelský mlýn stál opravdu v CHodovské Huti.
Odkaz na mapku: http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=36812
Jestli je to on na fotografii to je možný a třeba ne.Důkaz jsem nenašel.
Mějte se dobře