Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 4. 2013

Kde to je 50 odpověď

img_0034ab.jpg 

Při mé poslední návštěvě mi půjčila paní Markéta Knorková dvě alba fotek. Bylo to krátce před odjezdem, ale stačila jsem je, za vydatné pomoci mého bratra, naskenovat. Alba jsem vrátila a nezbyl mi čas na to, abych se zeptala, kde to je foceno. Tak si teď nad tou fotkou lámu hlavu a ptám se sama sebe: „Kde to je?“ Snad se mi podařilo najít místo, kde tohle stavení stálo. Podaří se to i vám? Víte, kde to je?

Foto: archiv Markéta Knorková

 

V komentářích již bylo popsáno, kde tenhle domek stál. I já jsem nejprve typovala, stejně jako Dáša, že to je dům u hlavní silnice. Když jsem si prohlédla pozadí za domem, bylo hned jasné, kde to je. Domy čp. 72 a 73 jsou natolik typické, že bylo jasné, že domek stál pod hřbitovem. Víc času jsem strávila nad druhou fotkou. Říkala jsem si: „To je přeci taky ten dům, ale co to pozadí?“ To mi připadalo pořád nějak divné. Porovnávala jsem domy – mají stejné hrázdění, ale pořád jsem měla nejistotu v těch domech v pozadí. Až konečně mi došlo, co to je za domky. Ten úplně vpravo je přeci dům čp. 4 (paní Fischerová), vlevo od něj čp. 5 …..... V době pořízení fotek, tam nestály hospodářské budovy, nestály paneláky ani vojenský dům, stromy buď nebyly nebo byly podstatně nižší. To je ono! Ještě určit, co to je za komín, který jde vidět za ramenem pana Líbala. Konzultuji s bratrem, ani jeden nevíme, co by to mohlo být. Až když určím polohu té třetí fotky, je jasné co to je. Vždyť podél cesty jsou sloupy po el. vedení. Tak snad dořešit jen poslední rozpor. Na té první fotce je kůlna skoro rozpadlá a tahle fotka je rozhodně starší než zbývající dvě. A na té druhé se nezdá, že se jedná o rozpadlou kůlnu. Jsou to totožné domy nebo ne? Já myslím, že ano.

Našla jsem i jednu fotky, na které je zachycena část obce podobně jako na fotce č. 2 a 3. Je to sice pořízeno z jiného místa, s jiným objektivem, v jiných podmínkách. Ale že se jedná o stejné místo je snad zřejmé.p1010352.jpg


 

 

Náhledy fotografií ze složky Kde to je 50

Komentáře

Přehled komentářů

Je to foceno od hřbitova...

Dáša, 25. 4. 2013 17:28

ale dům už nestojí. Na třetí fotce je vidět roh hřbitovní zdi, ale bylo to dost těžké.Karel dopisovatel má dobrý postřeh, už odpověděl správně.Jsem zvědavá, co si vymyslíš příště....

Re: Je to foceno od hřbitova...

Marie, 25. 4. 2013 18:17

Já jsem si při prvním pohledu na fotku s tou zdí myslela, že je to zeď silážní jámy proti hřišti. Ale zároveň mi bylo jasné, že to tak nemůže být. Až doma, když jsem postupně se začalo vyjasňovat, kde to vlastně je. A příště? Bude to jednoduché (ale trochu to ztížím!).

Možná...

Dáša, 21. 4. 2013 11:16

to je místo někde naproti evangelické modlitebně, v místě mezi domem manželů Zugárkových a bytovým domem čp.110 - 113. Tam stála stodola, kde jsme si ještě jako děti hrály, dům tam už ale nebyl. Také by to mohlo být stavení v místě, kde dnes stojí dům Hrbkových. Spíše je to ale první varianta, protože na obrázku je vidět lokalita ke hřbitovu v poměrně velké dálce. Nebo je to všechno jinak?

Re: Možná...

Marie, 21. 4. 2013 11:33

Dášo, já jsem taky takhle uvažovala, ale od téhle možnosti jsem odešla. Zkus se na to podívat ještě jednou, jsi si jistá, že vlevo je pohled ke hřbitovu? Teď jsem vložila ještě jednu fotku, myslím, že se jendá o stejné stavení, nevím jestli pomůže nebo ještě víc zamotá hlavu....

Re: Re: Možná...

Karel, 24. 4. 2013 23:38

Ahoj.Je to jasný i když si na ten dům nevzpomínám.
Stál mezi Nedvědovými a hřbitovem.Dnes tam zbyly ty stromy. Nějak vyrostly a zmohutněli.Na 3 fotce je vlevo hřbitovní zeď.Na 4 fotce je cesta od hřbitova do vsi,ten dům je vlevo.
A hlavně jsou tam samí krásní a mladí lidi!
Dobrou Karel

Ještě jedna fotka

Marie, 23. 4. 2013 18:33

Protože tentokrát zkrátím termín ke změně otázky (o víkendu asi nebudu připojená k internetu), přidala jsem ještě jednu fotku jako nápovědu. Na první kouknutí jsem, jsem to místo vůbec neuměla zařadit, až teď v s těmi ostatními fotkami, to jde pěkně dohromady. Tak pomohlo to? Zítra přidám ještě jednu a to už poznají všichni.

Re: Ještě jedna fotka

Marie, 24. 4. 2013 16:42

Dnes vkládám poslední fotku s domy a místem, o kterém si myslím, že je totožné jako na předchozích fotkách. Souhlasíte se mnou, nebo je to někde úplně jinde? :-)