Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. 3. 2014

Kde to je 54 odpověď

 

Jak již bylo zmíněno v komentářích na dobové fotografii je zachycen pohled směrem k hospodě u Růženky – není to ale ten dominantní dům v pozadí, ale hospoda je víc vpravo schovaná za stromem. Velký dům uprostřed již nestojí, nahradila ho v roce 1960 budova tehdejší prodejny Jednota s číslem popisným 102. Vlevo je dům čp. 31 a naproti dům Kocábových – tak jak je vidět na fotografii i s čísly popisnými, kterou zaslala Tamara Vokounová.

 

Získala jsem starou pohlednici Tří Seker s datem 5. 8. 1915, na pohledu je tedy podoba obce před 100 lety. Na obrázku jsou tři záběry z vesnice, na jednom je kostel se školou, na druhém obchod Wenzla Webra a na třetím záběru místo, na které se tentokrát ptám. Víte, kde to je? Já už si s tím nějakou chvíli lámu hlavu, nějaký typ mám, ale nevím jestli je správný. Pomůžete mi s typováním?

 

imag0024a.jpg

 

Připravila jsem několik možných pohledů z letecké mapy z roku 1958.

ts-54a.jpg
 

První pohled je přibližně ze silnice Kaščákovými a panem Kocábem směrem k hospodě. Postavení domů (vlevo – bývalý dům rodiny Vondrákovy /bývalé čp. 34 v Kynžvartských Třech Sekerách/ a dům pana Kocába a Immigů) by odpovídalo odpovídalo historickému snímku, ale pohled na hospodu je jiný. I když pro hraje, že na pohlednici pod snímkem je připsáno „Woderer Haus“ a v domě čp. 34 v Kynžvartských Třech Sekerách bydlel v roce 1945 Woderer a v roce 1893 se stal prvním předsedou spolku dobrovolných hasičů Matihias Woderer z čp. 34.


 

Další variantou je, že je to pohled ze silnice od rybníčku U Pechů k evangelické modlitebně. Tam také dřív stávaly domy.ts-56.jpg


 

Další možností je pohled k domu Strnadových u továrny (v roce 1945 tam také bydleli Wodererovi), ale ani tady to není moc pravděpodobné.


 

Ještě je možné, že je to pohled k evangelické modlitebně směrem k továrně, tam po pravé straně také bývaly domy a pohled od domu, ve kterém bydleli Kalinovi by asi byl také možný.

ts-55.jpg
 

Tamara mi poslala novodobý pohled od "Vondráků" k hospodě, postavení domů je takřka identické.

tri-sekery-kde-to-je--2.jpg

tri-sekery-kde-to-je--1.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Identifikace objektu na starém snímku

Taťana, 22. 5. 2014 9:57

Jsem přesvědčena, že na Vaší staré fotce je dům č.p. 31.Pohled na hospodu je opravdu jiný, ale nebude to tím, že ji někdo upravoval?Ostatní domy souhlasí!

Re: Identifikace objektu na starém snímku

Marie, 22. 5. 2014 15:33

Pohled od domu čp. 31 to skutečně je, ale hospoda vidět není. Dům v pozadí už nestojí, na jeho místě dnes stojí dům čp. 102 - bývalý obchod. Střecha hospody jde vidět až za tímhle domem, tak jak to označila Tamara na snímku "staré číslování". Nejstarší pohled na hospodu můžete vidět v "Kde to je 25" http://www.tri-sekery.cz/clanky/obec/kde-to-je-/kde-to-je-25---odpoved.html
Děkuji za příspěvek.

Doplnění pohledů

Marie, 11. 3. 2014 16:18

Přidala jsem několik pohledů z letecké mapy - pomůžou v určení místa?

Re: Doplnění pohledů

Marie, 12. 3. 2014 18:51

Tamara mi poslala novodobý pohled - zachycují oba snímky stejné místo?

Myslím že to je....

Dáša, 11. 3. 2014 7:33

vlevo dům, kde bydleli Vondrákovi, dnes Sotétovi, uprostřed hospoda U zeleného stromu, vpravo Immigovi a ten vykukující kousek domu by mohl být Kocábových. Ale bez záruky. Díky Maruš za pokračování detektivního pátrání. Měj se hezky! Dáša

Re: Myslím že to je....

Marie, 11. 3. 2014 7:57

Dášo, asi pravdu nemáš, budeš se muset zaměřit na jinou část obce. Podívej se na dům, o kterém se domníváš, že to je hospoda. Z pohledu od „Vondráků“ bys neviděla její štít, ale bok. Varianta by ještě mohla být dům, který stával cca v místě bývalé prodejny Jednoty, ale ani to asi není pravděpodobné, protože z toho pohledu by neměl jít vidět dům „Immigů“. Pokusím se vložit několik leteckých snímků, ze kterých by to mohlo být patrné.
Takže pokračujme v pátrání :-)