Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 6. 2012

Kdo to je 6 - odověď

 obec062a.jpg

Dnes jsem trochu upravila mou otázku. Dnes mne zajímá jméno ženy z fotografie. Jedná se o paní všem Sekerákům dobře známou. Na téhle fotografii je zachycena při pro ni netradiční činnosti. Většina z nás si ji pamatuje jinak a se zemědělskými pracemi bychom ji nespojovali. Přesto realitou zůstává, že v době pořízení fotografie (kolem r. 1953) byla tato paní členkou JZD v Tachovské Huti. Naše neznámá prožila ve Třech Sekerách 65 let. Po svém příchodu do Tří Seker se aktivně zapojila do kulturního a společenského života v obci. Víc zatím o téhle paní uvádět nebudu, to už bych asi moc napověděla. Víte jak se jmenuje žena z fotografie?

Foto: archiv obce

Opět máte možnost typovat přímo u tohoto příspěvku. Můžete mi také posílat své připomínky nebo náměty na mé e-maily: larova(zavináč)seznam.cz nebo larova(zavináč)tri-sekery.cz.

 

Foto: archiv M. Fischerová, M. Lárová

 

Na fotografii je učitelka Marie Fischerová. V roce 1953 na nějaký čas opustila školství a skutečně byla zaměstnána v Jednotném zemědělském družstvu v Tachovské Huti. Snímek pochází z té doby. V roce 1953 byl schválen nový školský zákon. Ve školní kronice paní učitelka píše: „14. května 1953 obdržela řed. učit. šk. M. Fischerová překládací dekret od KNV v Karlových Varech a přidělení do osobního stavu učitelstva okresu Karlovy Vary. Školu převezme řiditel střední školy s. V. Faktor.“fisch_0026.jpg

Do školství se naštěstí mohla vrátit. Takže většina z nás si ji pamatuje za katedrou a ne za kupkou sena. Vidle vyměnila za ukazovátko, tužku a učebnice.

Do Tři Seker přišla Marie Fischerová na vlastní žádost už v červnu roku 1945. Přišla za svým manželem Emilem, který v té době působil u finanční stráže. Ve školství působila až do důchodového věku a i v potom suplovala za nemocné kantory. Patřila k uznávaným a respektovaným osobnostem obce.p7311916aa.jpg

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kdo to je

Věra Zárubová, 18. 6. 2012 11:23

Dobrý den, já si myslím že to je učitelka Fišerová. Trochu si na ni pamatuju. My jsme se odstěhovali v roce 1960. Vaše stránky jsou moc pěkné. Už je to dlouho co jsem byla v Třech Sekykrách naposledy. Ráda bych se tam ještě jednou podívala, ale je to moc daleko.

Re: Kdo to je

Marie, 18. 6. 2012 15:13

Paní Věro, děkuji za zaslání typu. Jestli máte pravdu, nebo je to někdo úplně jiný, na to zatím odpovídat nebudu. Správné jméno ženy z fotografie zveřejním až v sobodu 23. 6. 2012. Děkuji i kladné hodnocení stránek.