Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 8. 2014

Kdo to je 66

 

Na fotce je skupina zaměstnanců pošty ve Třech Sekerách. Uprostřed vedoucí – poštmistr pan Rudolf Neumann, vedle něj hubenější paní je jeho manželka, která také pracovala na poště a další pošťačkou je Anna Laschtufková.

Pan Neumann měl vizáž klasického úředníka. Dříve byla pošta hlavním komunikační centrem. Telefony v domácnostech byly spíše výjimkou, pokud chtěl běžný občan pořízení telefonu, musel podat žádost, která byla schvalována kdoví kolika institucemi a čekací doba? - byly to i roky. Důležitá sdělení, která bylo potřeba oznámit příbuzným, či známým, byla zasílána prostřednictvím telegramů – formou krátké textové zprávy (většinou o narození potomka nebo naopak o úmrtí někoho z rodiny nebo jiné důležité informace).

Další varianta byla tzv. telefonický hovor na výzvu. Poštovní doručovatelé dodali výzvu dotyčnému příjemci, byla to vlastně informace ve který den, v kolik hodin a kdo bude volat na poštovní úřad. Volaný se pak dostavil na poštu a netrpělivě vyčkával zazvonění telefonu. Z úst poštovního úředníka pak např. znělo: „Máte tady to Slovensko, kabinka 1.“ Dnes je tohle skoro už nepředstavitelné.

Dnešní nahlédnutí do časů minulých patří této trojici. Pamětníci je jistě okamžitě poznali, vždyť se s nimi setkávali takřka každý den. I podle pracovního stejnokroje je zřejmé, že se jedná o spolupracovníky. Poznali jste je?

Foto: z archivu A. Božovského

1bozovsky2014002.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo to je?

Vlasta, 11. 9. 2014 10:27

No já myslím,že je to parta pošťáků a pokud se nemýlím,tak jako jediný muž byl pan Neuman,paní vlevo Anna Laštuvková,druhou paní si pamatuju jen podle vidění,bylo mi tehdy něco kolem 2-5 let.