Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 11. 2010

Renovace věžních hodin

Dne 22. srpna 2009 byl ve Třech Sekerách obyčejný sobotní den. Rekonstrukce střechy kostela byla v plném proudu. V poledne jsem s Mirkem Cuchalem vylezl do věže kostela k hodinovému stroji. Stroj se nacházel na původním místě, byl krytý skříní s otevíratelnými prosklenými okénky po obou stranách. To umožňovalo obsluhu a údržbu hodinového stroje. Skříň zároveň stroj chránila proti vnějším vlivům, např. proti prachu atd. Tato skříň je v kostele dodnes. Dále o patro níže se nacházelo torzo staršího hodinového stroje, které bylo také sneseno. Stroje byly sneseny pomocí stavebního výtahu, který sloužil k dopravě materiálu na staveniště. Schodiště jsem nemohli využít , jelikož druhý hodinový stroj má váhu odhadem 120 kilogramů a do věže vede úzké a strmé točité schodiště.
Po snesení byly oba hodinové stroje převezeny do bývalé roty pohraniční stráže Slatina, tam jsem provedl konzervaci a renovaci druhého hodinového stroje.

První hodinový stroj v Třísekerském kostel

 

 

Druhý hodinový stroj z roku 1882

 

 

 


Druhý hodinový elektronický stroj byl vyroben roku 1882 v PRAZE-BUBENČÍCH firmou LEOPOLD PLESNIVÝ. Tento stroj se dochoval takřka úplný a z mého pohledu dobrém stavu!

 

Průběh renovace hodin

 

 

Hodinový stroj v minimuzeu Bouda

 

 

Poděkování

 

 

 


První hodinový stroj obci daroval Abdreas Lanzendörf (občan ze Tří Seker). Instalován byl zřejmě nedlouho po dostavbě věže kostela kolem roku 1809. Tento hodinový stroj je celý kovaný. Je však kvůli jeho stáří a korozi ve velmi špatném stavu a chybí více jak polovina součástí. V roce 1882 byl původní hodinový stroj nahrazen novým a nebyl tedy dále udržován. Stroj pro jeho neutěšený stav byl pouze konzervován a uložen do depozitu.Obrazek

 


Za pomoc při opravě stroje děkuji Miroslavu Cuchalovi, Petru Sekyrovi a dalším,kteří se na renovaci podíleli.

Autor příspěvku: Jan Müller

 

Dovětek: Za starostkou obce paní Strnadovou přišel bývalý občan Tří Seker pan E. Hellinger se slovy: "Paní starostko, mám pro vás dárek. Pojďte se mnou." Pan Hellinger sáhl do tašky, a vyndal vyleštěný štítek k věžním hodinám. "To vám vracím," a předal štítek překvapené starostce. Pan Hellinger před lety věžní stroj obsluhoval. Po letech, když byl na návštěvě ve Třech Sekerách, se mu podařilo dostat se do věže kostela a štítek odmontoval a odvezl jej do Německa. Teď, když byly hodiny opraveny, přivezl k nim i štítek výrobce.Obrazek

 

 

Jan Müller v minimuzeu Bouda ve Třech Sekerách u hodinového stroje.

 


Po roce, koncem července 2010, byl stroj převezen do Třísekerského muzea, kde byl namontován na podstavec a osazen závažím a vše se připravilo k ukázce na zahradní slavnost. Velikým překvapením bylo, že se na stroj vrátil po 36-ti letech štítek výrobce. Štítek na renovovaný hodinový stroje namontoval pan Hellinger.

 


Než jsem započal s renovací, která si vyžádala skoro 300 hodin práce, strávil jsem nesčetně hodin čerpáním informací o problematice věžních hodin a všeho kolem nich, po té jsem započal dlouhý a docela náročný proces, jehož výsledek je možno vidět v mini muzeu Bouda.Obrazek
Už během renovačního procesu a po očištění stroje od nečistot, prachu a zbytků maziv byl stroj funkční. Stoj byl zbaven koroze a dostal "nový kabát", mosazné části byly vyleštěny a povrch byl ošetřen proti korozi, litinové součástky byly očištěny a natřeny barvou.
Během čištění bylo vidět, že stroj prošel i nešetrným zacházením, což je dnes na některých částech patrné. Některé součásti stroje byly natolik poškozené, že jsem vyrobil jejich kopie. Nahrazené součásti jsou vystaveny v muzeu u stroje. Bohužel u stoje se nedochovala, dvě soukolí ale jinak je stroj funkční.Obrazek
Renovace či rekonstrukce takovýchto pamětihodností si vyžaduje nemálo času a trpělivosti a člověk k tomuto konání musí mí hlavně cit, jelikož opravy musí provádět co nejšetrněji a s rozvahou. V opačném případě je necitelným zásahem stav mnohdy nevratný! A takto „opravený“ stroj ztrácí i historickou hodnotu!
Mechanizmus tohoto hodinového stroje má, bez nedochovaných dílů, 302 součástek a dvě součástky na kontrolním ciferníku jsou nahrazeny kopiemi. Stroj se skládá z rámu, který je z litiny a silného plechu, ocelových hřídelek, ozubená kola a pouzdra jsou vyrobena z mosazi. Bubny na lana závaží jsou zhotoveny z tvrdého dřeva a plechu. Ze závaží se dochoval pouze jeden kovaný hák, samotná závaží se nedochovala.
Hodinový stroj se skládá celkem ze tří částí - hodinový stroj a dva odbíjecí stroje, každý z těchto strojů je samostatně poháněn bubnem, na kterém je navinuto lano se závažím -levý pohání odbíjení po čtvrthodinách, prostřední vlastní hodinový stroj a pravý pohání odbíjení po celých hodinách.
Jednotlivé součásti stroje byly velmi důmyslně zkonstruovány, tak že se podobné díly liší v malých detailech, aby nedošlo při rozebrání a složení stroje k jejich záměně či jejich otočení. Totožné díly jsou označeny čísly, raznicí nebo záseky sekáčem či důlčíkem na dílu a příslušné části stroje, kam je jednotlivý díl namontován. Krásný příklad tohoto označení je na pouzdrech hřídelí či na vrcholu plechových součástí rámu odbíjecích strojů.

Příspěvek Jan Müller

Foto: archiv obce

 

Náhledy fotografií ze složky Rekonstrukce věžních hodin