Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 3. 2012

Zvony

 Třískerské zvony
 

První zvony, které byly instalovány ve věži kostela Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi ve Třech Sekerách, pravděpodobně pocházely ze zrušeného Paulánského kláštera ve Světcích. Podle některých zdrojů vážil zvon 10 metrických centů. Zvon měl v roce 1822 prasknout. Z něj pak byly ulity dva zvony menší.

zvon002.jpg
 

Z Paulánského kláštera ve Světcích údajně pocházel zvonek umístěný na zvoničce domu čp. 64 na Kamenci. V domě bydlel Josef Gottlick s rodinou a na zvonek u domu byl patřičně hrdý. 28. února 1942 byl zvonek z domku odebrán, aby mohl být použitý pro válečné účely. S tím se Gottlick neuměl vyrovnat. A když se dozvěděl o smrti svého syna Waldemara, který padl 7. prosince 1943 na Krymu, oběsil se ve chlévě. Po válce ve stavení bydlel Slovák Kotěra se svou družkou Alžbětou Mitákovou alias Kotěrovou. Na zvoničku se už ale zvonek nevrátil.

zvon005.jpg
 

Za první světové války nastal ve zbrojařském průmyslu nedostatek kovů pro lití děl, armáda začala využívat kostelní zvony. Z kostela ve Třech Sekerách byly zvony poprvé sejmuty 6. ledna 1917. Šest vojáků je sneslo z věže, odtud je odvezli do Mariánských Lázní. V roce 1918 dostal farář za tři odebrané zvony kompezaci ve výši 1924 Kč. Tři nové zvony byly odlity v dílně Richarda Herolda v Chomutově. Heroldové patřili k významným německým zvonařům. Působili v severních Čechách do konce II. světové války. Počátky tradice lití zvonů v rodě Heroldů sahá až do 16. století. V roce 1790 založil Julius Herold dílnu na výrobu zvonů. V 2. polovině 19. století vedl dílnu v František Herold a v Chomutově Julius Herold ml.. Litoměřická dílna zanikla. V Chomutově převzal výrobu v roce 1906 syn Richard Herold. Vyráběli se zde zvony vysoké kvality. Během II. světové války ovšem převedl výrobu pro válečné účely. Na konci války, 8. května 1945, spáchal Richard Herold i se svými dvěma syny sebevraždu. Heroldové užívají v nápisech téměř výhradně němčinu, výjimečně latinu. Zvony mívají chudší a nepříliš detailní výzdobu (zejména díla z 19. století). Nápisy nebývají příliš rozsáhlé, ale kvůli velkému typu písma často zabírají celou stranu zvonu. zvon003.jpg

Na velkém zvonu určeném pro třísekerský kostel byl nápis: „SS . XIV. AUXUL. DEFEND. NOS IN AUGUSTIS NOTRIS“ (14 svatých pomocníků v nouzi ochraňuj nás v našich starostech) a DIESES GELÄUTE WURDE GEGOSSEN VON RICHARD HEROLD KOMATAU 1919 (tento zvon odlil Richard Herold Chomutov 1919). Zvony byly 21. prosince 1919 vysvěceny.

Velký zvon – tón es – váha 157 kg – kmotra Tereza Starková Tachovské Tři Sekery čp. 9

Střední zvon – tón gé – váha 72 kg -kmotra Elisabeth Lenhartová Kynžvartské Tři Sekery čp. 30

Malý zvon – tón bé – váha 48 kg – kmotra Josefína Lanzová – Tachovské Tři Sekery čp. 17

Dále vysvěcen i čtvrtý zvonek, který byl užíván jako požární

Zvony na věži vydržely jen do roku 1942. Potkal je podobný osud jako jejich předchůdce. Armádě opět chyběl materiál pro výrobu zbraní. Zvony byly sneseny a využity pro vojenské účely.

zvon006.jpg
Na obrázcích:

č.1  -  Heroldova dílna

č. 2  -  Zvony určené k likvidaci I. sv. válka

č. 3  -  propagační plakát Heroldova díla

č. 4  -  rok 1942  zvony pro válečné účely

Zdroje: Tři Sekery v historii a dnes, Zdeněk Buchtele, Richard Švandrlík. Hamelika