Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 5. 2013

Pod svícnem bývá tma

 p4077636.jpg

Počátkem dubna jsem navštívila Tři Sekery. I když v tu dobu jaro ještě někde odpočívalo, slunce bylo schované za mraky, nechyběl v mé výbavě fotoaparát. Foťák mám u sebe skoro pořád. Jen jsem doufala, že se snad alespoň na chvíli vyčasí, abych ho mohla použít.

V neděli jsme vyjeli s Béďou na Slatinu. Chtěla jsem vidět místo, kde v šedesátých stávala první rota PS. Nahoře v kopcích leželo ještě dost sněhu, ale zbytky staveb byly zřetelné. Nedaleko tohoto místa je ukryta keška a protože patřím k fanouškům geocachingu, nedalo se odolat. Další, nedávno založená, byla za hranicemi v Německu. Vydali jsme se i tam.p4077666--2-.jpg Cestou mi Béďa říká: „A víš, že tady bývala stará celnice?“ Netušila jsem. „Tady kousek,“ ukazuje mi směr. Vydáváme se tam, po pár krocích docházíme k malé vyzděné díře. „To býval sklep celnice.“ Tady jsem v životě nebyla. Minulost, o které nic nevím. Doba, ačkoli ještě žijí pamětníci, je skládaná jen ze střípků vzpomínek, zbytků staveb, starých fotek.....

 

 

p4077721.jpg

Jdu také k bývalému mlýnu v Lohäuseru. Jsem překvapená, stavem torza mlýna. Škoda, že je tady tolik popadaných větví stromů, které dokončují dílo zkázy. Prolézám zbořeniště, hledám nejzajímavější pohled, snažím se ho zachytit, bohužel se moc nedaří. Protože je tady ještě hodně sněhu, vracíme se domů úplně promočení.

 

 

p4087759.jpgV pondělí mám naplánovaný odjezd domů, ale až odpoledne, dopoledne ještě stihnu obejít kus vesnice. Jak jsem popisovala na jiném místě těchto stránek, mířím ke Kixu. Stejně jako den před tím na Slatině i tady fotím „kamení“, rumiště a zbytky po bývalých stavbách. Černá skládka za Kixem se teď na jaře ukazuje v plné „kráse“.

 

 

p4087825.jpgOdcházím k rybníku, tady je příjemněji. Celý rybník je pokrytý ledem, na suché trávě svítí jinovatka. Vracím se zpět do vsi, odbočuji na cestu k čističce, míjím „stavebnicový“ dům.

p4087891.jpg

 

 

 

 

U čističky dělám další fotky a zamířím k rybníku na Makovně.

Doufám, že tam bude voda, ale jsem zklamaná, rybník je prázdný, ani teď na jaře v něm voda není. 

 

 

 

 

p4087914.jpg

 

 

 

 Nabírám směr škola.

 

 p4087902.jpg

 

 

 

 

 

Zastavuji se na bývalé školní zahradě, vzpomínám na záhony, které jsme obdělávali, na zeleninu, která byla určena do školní kuchyně. Zahradní domek, ve kterém bylo narovnáno nářadí, připomíná betonová plocha. Odtud už mám jen pár kroků na obecní úřad. Jdu tam, pozdravit starostku, prohodit pár slov. Ještě než jsem tam došla, padly mi do oka kamenné sloupy po plotu, který tam stával podél pěšiny k Makovně. Když jsem se tentokrát zaměřila na kameny, nemůžu pominout ani tyhle.p4087932.jpg Udělám pár fotek, konečně se dostávám na úřad. Zdravím se se starostkou a ještě za tepla říkám: „Teď jsem byla vzadu na zahradě, jsou tam staré kamenné sloupky, byla by škoda, kdyby se rozbily. Nestálo by za to, něco s nimi udělat?“ Starostka na mě kouká: „Cóóó? Já je sháním! Chtěla bych je k muzeu,“ říká a nevěřícně kroutí hlavou. Sloupky shání po širokém okolí a má je za humny – jo pod svícnem bývá tma.