Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 9. 2012

Bakalářská práce Oty Poloučka

 Před časem mne kontaktoval pan Oto Polouček, se žádostí o kontakt na pamětníky osídlení ve Třech Sekerách po roce 1945. Oto Polouček byl studentem Masarykovy univerzity v Brně a chtěl psát bakalářskou práci s tématem osidlování pohraničí. Díky těmto internetovým stránkám našel kontakt na mě a zprostředkovaně i na obyvatele ve Třech Sekerách. Byla jsem velmi zvědavá na jeho práci, v černu letošního roku mi pan Polouček svou práci zaslal a s jeho dovolením ji zveřejňuji i zde na těchto stránkách.

Požádám vás o toleranci k některým faktickým chybám – občasná záměna Chodovské a Tachovské Hutě a dalším drobnostem, které však ve své podstatě neovlivňují to hlavní, tj. pohled člověka nezatíženého znalostí poměrů a vztahů zdejších obyvatel. Určitě s řadou závěrů nebude souhlasit, některé situace budete vnímat jinak. Pan Polouček byl ve Třech Sekerách jen několik dní a na jeho studii se podílelo jen pár lidí. Mě přimělo přečtení bakalářské práce k zamyšlení, jak já sama jsem vnímala soužití jednotlivých dosídleneckých skupin a zda vůbec. Uvědomila jsem si, že v dětství jsem nevnímala dosídlence z Rumunska. Některé z „rumunských“ dosídlenců jsem si začlenila ke slovenské komunitě a další jsem si přiřadila do českého vnitrozemí. A jako jediného Rumuna jsem vnímala jen souseda Ignáce. Nevzpomínám si ani na to, že bychom se o tom někdy bavili ve škole s učiteli. Možná, že jsem tohle nijak neřešila i proto, že i já pocházím ze „smíšené“ slezsko-slovenské rodiny a osobní kontakt jsem měla na obě tak rozdílné skupiny.

Vím, že dnes už nikdo neřeší, odkud kdo přišel, rodiny jsou promíchány tak, jak si kdo padl do oka a ne ke které skupině dosídlenců patřil.

Bakalářská práce pana Oty Poloučka.