Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 7. 2010

Odkud příšli - Chodovská Huť

 „Odkud přišli a kam odešli?“

- napadá mě při psaní na téma dosídlování Chodovské Huti po roce 1945. Ve Třech Sekerách, Tachovské Huti v Krásném tam se usídlili čeští reemigranti ze Slezska. Do Chodovské a Plánské Hutě se stěhovaly rodiny ze Slovenska. Největší skupina přišla z okolí Čierného Balogu.

Čierny Balog

– obec ležící ve Slovenském rudohoří v nadm. výšce 550 m. V 15. století krajinu obývali valašští pastýři. Okolo roku 1550 přišli do této krajiny alpští dřevorubci. Přišli na pozvání Habsburského císaře Ferdinanda I. Dřevorubci začali budovat vodní díla na splavování dřeva, budovali první osady. ObrazekOsadám se zkráceně říkalo „Handle“ (z německého Holz – Halndlungen – obchod se dřevem, obyvatelům se přezdívalo „Handelci“. První písemná zmínka je datována 11. června 1607 v listině s pokyny pro ustanovení lesního šafáře. Nejstarší osadou Čierneho Balogu je Krám, který se stal základnou pro osidlování Horehroní a byl základnou obchodu se dřevem. Po roce 1615 vznikla osada Jergov. . Do stejného období spadá i vznik osady Balog. V 17.století vznikly osady: Medveďovo, Fajtov, Komov, osada Zavodie začala vyrůstat za vodou proti Balogu. Kolem roku 1700 vznikla osada Dobroč. Od roku 1787 se objevuje název osady Dolina. Nejmladšími osadami jsou Pusto (1815), Vydrovo (1836) Jánošovka (1850) a Látky (1850). V současnosti žije v Čiernem Balogu okolo 5100 obyvatel.

Po roce 1945 se z okolí Čierného Balogu do Chodovské a Plánské Hutě přistěhovali například: Belko, Donoval, Dulo, Giertli, Kmeť, Kováčik, Kupec, Pančík, Štulrajter, Švantner …. Ale většina nových obyvatel se v obci usadila jen nakrátko. Život v obci nebyl snadný. Pracovních příležitostí bylo minimum. Většina obyvatel pracovala v lese, dojíždění za prací nebylo snadné. Do obce jezdil jen školní autobus a zimním období tam často pro závěje nedojel vůbec. Postupně začali lidé Chodovskou a Pláňskou Huť opouštět. Někteří se vrátili zpět na Slovensko, jiní se odstěhovali do průmyslových oblastí v Čechách, někteří si koupili domy ve Třech Sekerách nebo Krásném. Z Hutí se stávalo místo pro přechodné bydlení.

V červenci 2010 jsme navštívili obec Čierny Balog. Uskutečnili jsme tam rodinné setkání sestřenic, bratranců a tet. Moje maminka se narodila na Čiernom Balogu, pocházela ze sedmi sourozenců. 4 sourozenci (včetně mojí maminky) bydleli po určitou dobu v Plánské Huti. Jeden ze sourozenců se vrátil zpět na Slovensko, dva se přestěhovali na Liberecko, moje maminka se vdala a žila ve Třech Sekerách. Při setkání na Čiernom Balogu jsme bydleli v penzionu Zelený dom. ObrazekDali jsme se do řeči s majitelem penzionu a zjistili jsme, že jeho rodiče také po určitou dobu bydleli v Chodovské Huti, pak se odstěhovali na Chomutovsko a nakonec se vrátili zpět na Slovensko. Na lidi, kteří vzpomínají na Chodovskou, Tachovskou či Pláňskou Huť, nebo na Tři Sekery a Slatinu je na různých místech naší republiky i Slovenska celá řada.