Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 5. 2014

Putování Slezskem

 

Ve dnech 10. a 11. května 2014 jsem využila nabídky občanského sdružení Exulant a vydala se s nimi na „Putování po pruských obcích 18. století“. p5105689.jpg

Cesta nás dovedla až na východ za Vroclav do vesnice jménem Tabor Wielki - Friedrichův Tábor. V roce 1749 dostali čeští exulanti od pruského krále povolení k založení české osady, vzhledem ke své víře a husictví ji nazvali Tábor a na počest krále Fiedricha to byl Friedrichův Tábor. Začali budovat první usedlosti. Historie původní osady byla poměrně krátká – jen do roku 1878, kdy byly domky strženy a znovu postaveny cca o 3 km dál. Na původním místě zůstal jen kostel, který byl používán až do roku 1888, kdy byl také stržen a na jeho památku postaven kámen.p5105847.jpg K dalším českým osadám v té oblasti patří Malý Tábor a Čermín. Malý Tábor je rodištěm dlouholetého třísekerského občana Arnolda Nováka, který se putování také zúčastnil a ačkoli odtud odjížděl jako malý kluk, některá místa a události si vybavoval – nejvíc samozřejmě zranění, které si tady přivodil, když přišel o část prstu.

Ve Velkém Táboře jsme nejdříve zamířili do místního kostela, kde nás očekával katolický farář a představitelé obce Bralin, pod jejíž správu Velký Tábor patří. Tady zazněla modlitba a píseň, jako vzpomínka na Čechy, kteří ve zdejší oblasti žili. V kostele byla promítnuta prezentace fotografií aktivit místních obyvatel, kteří upravili bývalý evangelický hřbitov, postavili kříž a informační tabuli. Mohli jsme viděti i několik historických fotografií, které jsou pravděpodobně spojeny s historií českých osadníků. V místním kulturním domě na nás čekalo malé občerstvení. p5105765.jpgDalší zastávka byla u celodřevěného kostela Sankuarium Maryjne na Pólku pod Braninem. Odtud jsme jeli do další české osady Čermín, zde jsme zamířili na hřbitov českých evangelíků, kde opět zazněla píseň a byly položeny květy. Poslední místo, které jsme toho dne navštívili, bylo uprostřed lesa, místo, kde původně stály první domy Tábora.

Noc jsme strávili ve města Strzelin – Střelín, který je významným místem českých exulantů. Právě tady na Starém Městě, byla českým nekatolíkům přidělena půda, kde mohli založit roku 1749 první českou osadu, kterou na počest Jana Husa pojmenovali Husinec a v těsném sousedství vyrostla další osada Poděbrady – Horní, Dolní a Střední.

Po ránu se zdálo, že nám počasí nebude přát, ale dešťové kapky padaly jen tehdy, když nám to nevadilo. Na střelínský hřbitov jsme šli v doprovodu místní rodačky Lotty Hoszowské, její maminka byla husinecká Češka. p5116013.jpgTady byla opět položena květina a zazpívána píseň. S paní Lottou jsme projeli Poděbrady a Husinec a zastavili se u Českého domu v Husinci, tady také zazněla česká píseň, další zastávka byla u pomníku padlých v první světové válce. Pak jsme se vrátili zpět do Střelína, tam už na nás čekal průvodce, se kterým jsme vystoupali na historickou, nově upravenou věž. Odtud jsme pospíchali na místní radnici, kde na nás čekala a vřele přivítala starostka Střelína Dorota Pawnuk a s ní další místní česká rodačka Hana Michalska. Byl pro nás připravený oběd – musím podotknout výborný.p5116118.jpg Paní Pawnuk nám velmi stručně řekla několik slov z historie města Střelína, z jejich slov byla také zřejmá úcta k českým exulantům, kteří stáli u vzniku Husince, Poděbrad a kteří byli po 200 let součástí života na Střelínku. Společně jsme se podívali na film Polské srdce, česká duše, (stejné aktérky můžeme vidět i ve snímku Přes Husinec cesta pěkná).

Naše putování bylo zakončeno bohoslužbou v bývalém evangelickém kostele ve Starém Městě Střelíně.

Bylo to zajímavé a přínosné setkání s lidmi, s jejichž většinou nás spojoval společný osud předků, kteří opustili své domovy, své příbuzné, své jistoty a vydali se hledat nový domov, kde by mohli žít podle svého svědomí. Někteří zapustili kořeny v první české osadě Husinci, někteří se hned na začátku cesty vrátili, jiní putovali a možná i putují dál. p5116134.jpg

A Sekerským – hlavně Markétě Knorkové mám vyřídit pozdrav od Hany a Lotty.


 

 

Náhledy fotografií ze složky Slezsko 2014