Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 4. 2010

Historie jednoho domu

Časopis Výspa

Opis textu z časopisu Výspa. Časopis Výspa byl určený školní mládeži, vycházel v letech 1931 – 1934. Založil jej a redigoval Stanislav Jelínek učitel z Falknova (Sokolova). Stanislav Jelínek – pod pseudonymem Pavel Viklan napsal také několik knih (Tonda z Pošumaví, Dva Světy, Loď spásy...). Článek o domu č. 91 (staré číslování) v Kynžvartských Třech Sekerách napsal učitel Václav Mikyska. V. Mikyska byl správcem a učitelem na české škole ve Třech Sekerách v letech 1927 – 1931. Byl to nejdéle působící učitel na místní české škole před rokem 1945.

Ve vlastním

V. Mikyska

Když byla v roce 1918 obsazena československým vojákem ….................................. přišel do Tří Seker mezi třiceti vojíny také Karel Kozler. Ve Třech Sekerách se oženil a již zde zůstal. Od začátku bylo jeho přáním bydleti pod vlastním krovem. S chutí se pustil do stavby. Co se mu nedostávalo na penězích, nahradil vlastním přičiněním a prací. Nevadilo mu, že jeho ruce se pokrývaly krvavými mozoly, když po celodenním zaměstnání lámal kámen a kopal základy. Vždyť pracoval pro sebe. Potřebné peníze zapůjčila mu Občanská záložna v Chebu a Městská spořitelna pražská. Jeho neúnavná píle zvítězila: postavil si hezký domek o čtyřech světnicích. V podkroví je byt českého učitele. Kolem domku je úhledná zahrada, vysázená stromky. Je to jediný domek ve Třech Sekerách, postavený z českého kapitálu.Obrazek

 

Poznámka:

Část textu, kterou jsem nedovedla přečíst je vytečkována.


 

Karel Kozler

Karel Kozler se velkou měrou přičinil o založení české školy ve Třech Sekerách, v lednu 1928 byl zvolen do školní rady školy. Podporoval aktivity české menšiny v obci. Pracoval u železnice v Mariánských Lázních. Zemřel 9. ledna 1932 na následky zranění, které si způsobil v zaměstnání.


 

Dokument z časopisu Výspa – archiv F. Jankovský z Krásného