Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. 5. 2009

1. máj

Májka

V předvečer prvního máje se na Kopečku stavěla májka. Chlapi vybírali v lese co nejvyšší strom. Ten dovezli do Seker na Kopeček. Kmen ležel na Kopečku  už několik dní před prvním májem. Kmen stromu se musel očistit od kůry, aby májka byla krásná lesklá. 30. dubna nastalo stavění máje. Kmen stromu byl položen na podstavcích. Špice stromu se odřízla a místo ní byl na vrchol stromu upevněn malý stromek břízy. Ten ozdobily dívky dlouhými barevnými krepovými fábory. Chlapi vykopali jámu pro kmen stromu. Jáma se špatně kopala, protože Kopeček je vlastně jedna z bývalých hald a země je tedy samý kámen. Když bylo vše připraveno, mohlo dojít ke vztyčení máje. Všechny děti a přihlížející byli posláni do bezpečné vzdálenosti, aby se nikomu nepřihodil nějaký úraz.

Za účasti silných chlapů, několika rádců a řady přihlížejících mohla být májka postavena. Jedna parta chlapů kmen pomocí vzpěr přidržovala, druhá parta pak strom zvedala do výše. Celý průběh sledoval "hlavní koordinátor", ten hlídal kmen, radil jak se má dál postupovat. Když byla májka vztyčena nastoupila parta, které zasypala díru, ve které májka stála. Kmen museli pořádně zabezpečit, aby májka vydržela na místě celý květen.  Často ještě kmen omotali ostnatým drátem, pletivem, nebo prkny, aby bylo obdtížné dostat se ke kmenu a májku nemohl nikdo skácet. Bylo obecní ctí, aby májka byla uhájena proti chlapům z okolních vesnic, kteří tu naši májku chtěli porazit. Proto byla u májky přes celou noc "hlíkda".

Pod Kopečkem byl připravený táborák - strážní oheň, u něj se sešla mládež z vesnice. Hrálo se na kytaru, zpívalo, vyprávělo, opékaly buřty. U těchto ohňů vzplanula i nejedna láska. Postupně lidé odcházeli domů a u ohně zůstalo jen několik hlídačů, ale ti vydrželi až do ranních hodin. Většinou byli dost posilněni alkoholem a tak se občas stalo, že neuhlídali máj a kmen ležel na zemi. To byla ostuda pro celou vesnici.

Lampionové průvody

V předvečer prvního máje byl vypraven lampionový průvod. Seřadiště bylo u továrny. Odtud se průvod za doprovodu "Koubovanky" vydal před celou obec směrem ke Krásnému ke "křížku". Tam v poli mezi vodárnou a  křížkem stála mohutná vatra. Za podpory benzínu vzplán mohutný oheň. Děti s rodiči stály kolem ohniště. Když byl žár ohně velký kolo přítomných se zvětšilo, když žár ustával, lidé se k ohništi přibližovali. Každý měl s sebou buřt, který jsme si potom na dlouhých klaccích opékali. Součástí programu býval i ohňostroj, který připravili vojáci z nedaleké Slatiny. Největší radost měly děti z padáčků. Vždy, když se nějaký vznášel k zemi, rozeběhlo se klubko dětí, aby některé z nich mohlo padáček získat.

1. máj

Na prvomájový průvod do Mar. Lázní býval vypravován autobus. Místní rozhlas to už několik dní předem oznamoval, že autobus obyvatele vesnice do Mariánek odveze. My jsme na průvod nejezdili. Většinou jsme ten den nebo 9. května sázeli brambory. Táta vždy říkal: "Oslavíme svátek práce, prací". Prvomájových průvodů jsem se zúčastnila, až když jsem se stala členem SSM a vedla v obci pionýry. To jsme byli asi po 2 nebo 3 roky v Mariánkách v průvodu.

K prvnímu máji patřilo i májové políbení. V sekerách se "líbalo" pod břízou, ne jako v jiných částech republiky pod rozkvetlou třešní. Asi to bylo tím, že 30. dubna v Sekerách stromy ještě nekvetly.  Často ten den padal sníh.