Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 9. 2010

Na půdě předků aneb příběh jednoho vojáka

 Ve dnech 17. - 20. září 2010 se v Třebechovicích pod Orebem konala mezinárodní konference: Náboženství a válka ve znamení kalicha.Obrazek Tuto akci pořádala Česká křesťanská akademie, město Třebechovice pod Orebem, Českobratrská církev evangelická, Ekumenický pěvecký sbor, polské město Strzelin , Technická Univerzita Chemnitz (Německo), Spolková krajanská skupina města a kraje Strehlen (BHG), Herne (Německo), Univerzita Hradec Králové – Kabinet regionálních církevních dějin.

V pátek a v sobotu vystoupilo se svými příspěvky na dané téma několik protagonistů. Nechci zde psát o protagonistech ani o jejich referátech, protože se chci zaměřit na jinou stránku této konference a to region, ve kterém se konala. Východní Čech – Královehradecký kraj – Hradecko, Smiřicko, Opočensko …. Tuto oblast tedy budu nadále označovat „půda předků“. Odtud v roce 1742 zběhla řada nekatolicky smýšlejících věřících. Z území tehdejších Čech odešli do Slezska. Tam v roce 1749 založili první českou osadu, kterou pojmenovali na počest Jana Husa – Husinec.

Návrat na půdu předků v roce 1866

V tom roce, v červnu 1866 vstoupila pruská vojska do Čech. Mezi nimi byl i voják jménem Johan Mathias Pfleger potomek Mikolase Flegra a jeho manželky Marie. Mikolas odešel z Čech v roce 1742. Jeho potomek Johan Mathias se na rodnou půdu otců dostal, ale domů se už nevrátil. Tam na něj čekala těhotná Anna Maria Tzcerny. Život Johana Mathiase však vyhasl v bitvě u Chlumu v červnu roku 1866. 20. srpna 1866 se Anně Marii narodil syn Friedrich Wilhelm Černý, zemřel v říjnu roku 1948 v Tachovské Huti. A tak Mathias i jeho syn Wilhem odpočívají v Čechách. Mathiasův život možná vyhasl na poli, které kdysi obdělával jeho prapředek. Obrazek

Návrat na půdu předků v roce 2010

Prapředci většiny účastníků zmiňované konference pocházeli z tohoto regionu. A tak, alespoň po krátký čas chodili jejich potomci po stejných nebo blízkých místech, po kterých mohli chodit i jejich prapředci. V neděli, 19. září v podvečer, se na hřbitově v obci Světí konal pietní akt. Na něm odhalil Dr. habil. H. - D. Langer z Německa pamětní desku na počest padlého vojáka prusko-rakouské války. Jeden z mnoha bezejmenných dostal jméno – byl jím Johan Mathias Pfleger.

Obrazek

Foto: Marie Lárová

Viz také stránky obce Světí: http://www.sveti.cz/aktuality.php?id_polozky=1404

Foto z pietního aktu stránky obce Světí: http://www.sveti.cz/fotogalerie.php?id_alba=103