Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 11. 2010

Na půdě předků II.

Padlý voják a jeho syn

Johan Matias Flegr padl v bitvě u Chlumu v roce 1866 (zemřel v lazaretu v Hořiněvsi). Friedrich Wilhelm Černý se narodil dva měsíce po smrti svého otce Johana Matiase Flegra. Fiedrich Wilhelm měl příjmení Černý po své matce Anně Martě, protože jeho rodiče se vzít nestihli – Johan padl. Anna Marta se v červenci roku 1873 (to už bylo Wilhelmovi 7 let) vdala za Johana Friedrich Stříbrného, s ním měla ještě několi dětí. Fiedrich Wilhelm Černý měl dva nevlastní sourozence, bratra Johana Friedricha, který se narodil v roce 1874 a sestru Annu Marii, ta se narodila v roce 1879.

Potomci padlého vojáka

V listopadu roku 1894 se Friedrich Wilhelm oženil. V roce 1895 se mu narodila první dcera Berta Karoline (zemřela v roce 1916). Syn Fridrich Wiliem, který se narodil v roce 1898, zemřel ve svých devíti letech. Další dcera se jmenovala Selma. 11. 6. 1913 se manželům Černým narodila dvojčata – syn a dcera, obě děti po porodu zemřely. V roce 1918 Friedrich Wilhelm Černý ovdověl, jeho syn měl v té době pouhé 3 roky. Friedrich Wilhem přežil i svého posledního syna Fritze Wilhelma, ten se dožil pouhých 22 let.

Krátce po smrti své manželky se Friedrich Wilhelm Černý znovu oženil s Martou roz. Pospíšilovou. Narodila se jim dcera Marta. Na sklonku života společně žili v Tachovské Huti. Dcera Marta se vdala, se svým manželem a dcerou žili v Kráném. Dcera, Friedricha Wilhelma Černého, Marta s dcerou a vnukem žijí v Krásném i v současné době.

Dcera Selma, z prvního manželství Friedricha Wilhelma Černého, se vdala, její manželství však zůstala bezdětné.

Přímými potomky padlého vojáka Johana Matihiase Flegra je jeho vnučka Marta, pravnučka a prapravnuk - všichni žijí v Krásném.

Obrazek

Na fotografii, která byla pořízena kolem roku 1935 nebo 1939 je Friedrich Wilhelm Černý druhý sedící z prava (bílé vlasy), vedle něj sedí manželka Marta. Za Friedrichem Wilhelmem stojí nevlastní bratr Johan Friedrich Srříbrný. Nevěsta je Selma Černá, dcera Friedricha Wilhelma z prvního manželství. Nejmladší dcera Marta sedí před nevěstou (holčička s copánky).

Zdroj: http://www.online-ofb.de/hussinetz/, vyprávění vnučky F. W. Černého

Foto archiv potomků F.W. Černého