Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 10. 2012

Podzimní toulky Třísekerskem den druhý

 Podzimní toulky Třísekerskem den druhýp1016184.jpg

V sobotu ráno jsem vstávala brzy, ostatní členové rodiny ještě spali. Vzala jsem foťák a vydala se ven. Neměla jsem ještě jasný cíl své cesty, snad jen to, že půjdu někam za ranním sluncem. Slunce začalo zbarvovat oblohu dočervena. Cvaky, cvak, cvakala spoušť foťáku a já jsem doufala, že alespoň nějaký snímek se přiblíží kouzelné realitě, která byla přede mnou. Šla jsem směrem k továrně, už jsem měla před sebou cíl – rozhledna na Panském Vrchu. Spěchala jsem, chtěla jsem tam dojít, než se úplně rozední. p1016347.jpgCesta vzhůru byla nekonečná, jen aby stála zato, myslela jsem si. Bála jsem, že až vyjdu nahoru, nebude dobrý výhled – jako už tolikrát před tím. Jen co jsem vyšlapala nad úroveň stromů, otočila jsem oči směrem k východu, naskytl se mi kouzelný pohled. Drmoul, Trstěnice a široké okolí bylo schováno v mlze, do které vystřelovalo zlatavé paprsky slunce. Nádhera. Pospíchala jsem na vrchol rozhledny. Užívala jsem si ten pohled! Snad se mi podaří dostat alespoň kousek z té atmosféry do té kouzelné krabičky jménem fotoaparát. Zaostřuji, mířím do slunce i mimo něj. Zpevňuji stabilitu foťáku tím, že se opřu o zábradlí rozhledny. p1016429.jpgCítím jak se rozhledna kývá -to asi nebudou kvalitní fotky. Fotím stále dál, byla by škoda to nezkusit. Jdu i na druhou stranu, abych vyfotila Tři Sekery a Krásné, ty by měly být příjemně osvíceny raním sluncem. Udělám pár snímků a vracím se zpět, abych se mohla dívat na krásu ranního úsvitu. „Máš toho dnes ještě dost před sebou,“ říkám si a sestupuji z rozhledny. Vydávám se lesem směrem ke Štolmíle, chvíli uvažuji o tom, že bych šla rovnou do Krásného, ale nakonec zamířím do Seker.

Po krátkém odpočinku jdu k rybníku, kde probíhají rybářské závody. p1016585.jpgPřejdu hráz rybníka a odbočuji k Ptačímu mlýnu. Fotím mou oblíbenou borovici - strom, který pamatuje lepší časy Ptačího mlýna. Bohužel byla svědkem i zániku toho dříve krásného místa. V místě, kde dřív stával mlýn je krmelec a na stromě visí krmítko pro ptáky. Jde vidět, že na místě byly nedávno pořezány některé stromky a keře. Alespoň to vnáší trochu světla a naděje do tohoto dnes nehostinného místa. Procházím dál směrem k Malému Krásnému. Mám před sebou úkol na tento den: nafotit domy v Krásném. Fotím domy v Malém Krásném, hlavně můj oblíbený – dům Kryštofových. Opět nezklamal! Tenhle dům je krásný ve všech ročních obdobích. Přecházím do Velkého Krásného, plánuji trasu, aby byla co nejefektivnější. Procházím místy, ve kterých nematuji, že bych kdy byla. Zase mě připadá, že je ta vesnice nějak větší. p1016536.jpgSnažím se obejít všechny domy, často musím fotit proti slunci, ale chci to nafotit všechno, nechci se sem vracet! Stejně bych si nepamatovala, co jsem fotila o co ne.

I v Krásném je řada krásných vzrostlých stromů. Vždyť i uprostřed vesnice stojí lípa - památný strom. V Krásném začínám fotit také studny a že jich tu bylo! I tady potkávám zvířata. V ohradě se pasou dva koně, poslušně stojí v klidu, abych si je moha vyfotit. Pokračuji dál a obdivuji jak tu vedle sebe stojí staré domky i honosné novostavby. Z té dlouhé cesty už mě bolí nohy, ruka už nezvládá mačkat spoušť. Konečně! Poslední dům je vyfocený. Sedám do autobusu a nechávám se dovézt do Seker. Po krátkém odpočinku ještě jednou zaběhnu k rybníku. V podvečer zajedu na Kladskou, ale tady už moc nefotím.p1016692.jpg Trochu si vyčítám, že jsem nerealizovala všechny svoje plány, ale když ten čas tady tak rychle běží. V neděli ještě několik domluvených záležitostí. To netuším, že mě čeká jedno příjemné překvapení. Dostávám jednu dobovou fotku domu ve Třech Sekerách. Fotka je pořízena kolem roku 1910. Mám z toho velkou radost. Zase přibylo něco do mé sbírky dobových fotek z Třísekerska. Domů si vezu i kupu zapůjčených dobových fotek. Vím, že se nějaký čas rozhodně nudit nebudu.