Jdi na obsah Jdi na menu
 


23. 6. 2010

Stalo se před 60ti lety na česko-německé hranici

 Blížila se půlnoc 10. června 1950. Na svém pevném stanovišti na okraji lesa nedaleko obce Horní Ves hlídkovali dva příslušníci z PS útvaru ve Třech Sekerách. Po půl jedné v noci 11. června, zahlédla hlídka na cestě vedoucí podél lesa postavu muže. Za ním se vynořily další postavy. Pohraničníci ze svého stanoviště pozorovali skupinu lidí. Celá skupina prošla v tichosti kolem hlídky, aniž by si kdo ze skupiny pohraničníků všiml. Příslušníci hlídky se radili jak zakročí. V tichosti se přesunuli na kraj lesa. „Stůj!“ zazněl povel hlídky. Celá skupina se rozprchla. „Stůj!“ ozvalo se znovu. A vzápětí „Ratata ...“, zazněla dávka ze samopalu, pak další a další .... Každý z pohraničníků vystřílel minimálně 30 nábojů. Z lesa vycházejí dva muži, kteří se vzdávají hlídce. Hlídka je odvádí do obce Skelná Huť a odtud polním telefonem přivolává pomoc. Hlídka PS je posílena o další 3 muže. Ti prohledávají místo střelby. Do terénu byly poslány další hlídky, aby zabránily prchajícím v překročení státní hranice. Na místě střelby našel velitel hlídky mrtvého muže. Na místě zůstali dva členové hlídky, ostatní dál prohledávali okolí. V houští našli vyděšenou ženu s dvouletou dcerou, obě převedli na služebnu ve Třech Sekerách. Dále hlídka našla roztroušené části zavazadel, peněženky, 2 dolarové bankovky a různé drobnosti.

Kdo chtěl oné noci přejít hranici? Jednalo se o dvanáctičlenou skupinu lidí z Podkarpatské Rusi. Zastřeleným byl Vasil Araňoš (* 6. 1. 1924).

V brzkých ranních hodinách 11. června 1950 přijela na místo incidentu vyšetřovací komise, která konstatovala, že hlídka postupovala správně. Případ byl po roce 1989 znovu otevřen. Příslušný policejní orgán v roce 2003 konstatoval, že „použití střelné zbraně příslušníky bylo v souladu s tehdy platnými zákony a proto se nejedná o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak.“

Náčtrek místa události: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/usmrceni-hranice/portrety-usmrcenych/aranoz-vasil02.pdf

Zdroj: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/usmrceni-hranice/portrety-usmrcenych/aranoz-vasil05.pdf

http://www.ustrcr.cz/cs/aranoz-vasil#p7

Současné fotografie z okolí místa http://www.tri-sekery.cz/fotoalbum/typy-na-vylet_-okoli-obce/cech-sv_-vita---okoli