Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 6. 2009

Arnika

PRHA CHLUMNÍ NEBOLI ARNIKA

Čeleď: Asteraceae, hvězdnicovité

Popis rostliny:
Vytvralá bylina. Z rozvětveného oddenku vyrůstá přízemní růžice dosti tuhých listů, které jsou vejčité, celokrajné krátce chlupaté, s 5-7 vyniklými podélnými žilkami. Z růžice listů pak vyroste 20-60 cm vysoký stonek, který je jednoduchý nebo v horní části málo rozvětvený, s 1-3 páry vstřícných listů. Na vrcholku nese velký úbor žlutých květů široký 6-8 cm. Kvete od června do srpna.Obrazek

Výskyt:
Tento druh roste na mokřadech, rašeliništích a vřesovištích, na loukách, pastvinách, na travnatých místech a na světlých místech v lesích. Roste na chudých až středně bohatých půdách, které jsou špatně provzdušněné. Prha arnika roste nejčastěji v podhorských a horských polohách. V České republice je rozšířená hlavně v pohraničí.

Sběr a úprava:
Z Arniky používáme květ a oddenek. Květy sbíráme bez květního lůžka a zákrovu před rozkvětem a to od června do srpna.
Bylinku je dobré mít vždy po ruce a měla by být základem naší lékárničky.

Účinné látky a působení:
Květ obsahuje arnikaflavon, který má vliv na nervové obvodové zakončení cholin a xantofyl. Cholin a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci.

Je to snad nejsilnější léčivá bylina. Největší její hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny, proleženiny a zčernalé nehty je to nejlepší lék. Při těchto úrazech čím dříve přiložíme arniku, tím rychleji dokáže rozehnat krevní sraženiny. Výborně také pomáhá při svalových bolestech a zároveň ji přikládáme na natržené svaly, otoky, záněty kostí a také na ochrnuté končetiny po mrtvici.

Pomáhá při natrženích, roztrženích, vymknutích pohmožděninách, výronech a při špatně se hojících ranách jako obklad. Jako kloktadlo při zánětu sliznice v ústech. Vnitřně jako čaj nebo kapky při lehkých srdečních poruchách a angíně pectoris.

Obrazek
Použití:
Vnitřně se užívá při bronchitidě, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginozních bolestech. Je možné ji použít při záchvatech anginy pectoris, při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře. Zevně se nálev používá jako antiflogistikum a kožní dezinficie. Pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách.obklady
při zánětech, otocích, při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.

 

Vzpomínka:
Každé léto v červnu táta zavelel: „Běž na arniku!“ Vzala jsem plátěnou tašku a šla jsem sbírat arniku. Arnika byla nepostradatelnou součástí naší domácí lékarničky. Ještě čerstvou ji maminka napěchovala do lahve, zalila lihem a nechala louhovat. Tinkturu z arniky jsme pak používali na každé poranění. Jako dítě jsem nevěděla co to je kysličník, ten jsme doma vůbec nepoužívali, my jsme vše léčili arinkou. Tinktura byla silně aromatická, žlutá tekutina. Když se někdo řízl třeba do prstu, nastavil prst nad umyvadlo, na poranění se mu nalila tinktura z arniky, aby se spláchly nečistoty. Potom se na prst dal obinadlový polštářek namočený v tinktuře, prst se zavázal. Podle závažnosti poranění se čas od času prst převázal. Zákrok to byl dost nepříjemný, tinktura na ráně pálila, ale rány se po tomto ošetření hojily velmi dobře.

 

 

Dnes je již dostupná řada speiálních mastí a náplastí, takže arniku nechme v přírodě!