Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 6. 2009

Bolševník

 

Bolševník velkolepý - Heracleum mantegazzianum (bolševník obrovský)

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

Mohutná až 5 m vysoká rostlina. Brázditě žebernatá, štětinatá lodyha je v dolní části tlustá až 10 cm v průměru. Listy jsou velké - přízemní až 2 m dlouhé, tříčetné, na spodní straně chlupaté, na konci ostře špičaté, horní listy jsou oproti spodním výrazně menší. Květy v mnoha okolících, největší je vrcholový okolík, který může mít až 60 cm v průměru. Kvete v červnu až září.Obrazek

Výskyt:

Na vlhkých loukách, kolem cest, břehů, příkopů, na okraji lesů, na neudržovaných zahradách, na půdách výživných, dusíkatých, hlinitých, vlhčích, mírně zásaditých až mírně kyselých. Na vhodných stanovištích se často bolševník velkolepý chová jako velmi vitální druh, který vyhubí veškerou okolní vegetaci, vytváří rozsáhlé porosty a mění skladbu rostlinného společenství ve svém okolí. Velmi snadno a nekontrolovatelně se šíří dál. Jedna rostlina ročně vytvoří okolo 25 000 semen (některé zdroje uvádějí až 100 000), ty si u držují dobrou klíčivost až po dobu cca 10 let.

Původ:Obrazek

Pochází ze západní části Kavkazu. Pravděpodobně v roce 1862 byla semana bolševníku přivezena do Čech na zámek Kynžvart. Tam byla semena vyseta jako okrasná rostlina. Později se bolševník začal spontánně šířit do volné přírody. V současnosti je u nás bolševník zcela zdomácnělý. Vyskytuje se na velké části území Čech, nejvíce v západních Čechách. Zdmocněl nejen v jiných částech Evropy, ale i v Severní Americe.

 

Bolševník - letní nebezpečí...

Přímý kontakt s bolševníkem je pro člověka nebezpečný především v létě. Rostliny vylučují vodnatou látku, která obsahuje furanokumariny. Jejich toxický účinek se aktivuje slunečním zářením. Kontakt s bolševníkm může vyvolat pigmetnové skvrny na kůži, otoky, puchýře nebo záněty, ty se hojí velmi pomalu. Nebezpečný je kontakt s kteroukoliv částí rostliny a i pouhé nepřímé sluneční záření. Při likvidaci rostlin je nezbytné nosit ochranný oděv a rukavice.

 

Závěrem:Obrazek

Bolševník ničit, ničit, ničit …..