Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. 4. 2010

Hřiště

 Vyhlášená jsou hřiště svažující se od branky k brance, hřiště,na nichž má každé mužstvo drtivou převahu v tom poločase, kdy ho do útoku žene přitažlivost zemská. Například plac TJ Tatranu Tři Sekery na Mariánskolázeňsku, pověstný nejen svažitostí, ale též záludným pahrbkem uprostřed. Když je nejhůř, zní z domácí lavičky taktický pokyn trenéra: „Hrajte na muldu!“ Obrazek To byla citace hodnocení, které jsem si přečetla na internetu. Že to byla slova pravdivá, dosvědčují i článek starostky obce v příspěvku v Sekerských novinkách z roku 2004: „ .. úhlopříčné převýšení hřiště činilo 2,8 m, což je opravu hodně.“ Naštěstí to už neplatí – ve Třech Sekerách je již několik let hřiště rekonstruované.

A jaká je vlastně historie hřiště ve Třech Sekerách? Hráli na něm fotbal i němečtí kluci? Určitě ne. Dříve tady býval malý lomek. Bylo to přibližně v místě, na kterém dnes stojí kabiny. V lomu byla jílovitá hlína, tu využíval místní hrnčíř k výrobě keramiky. Jáma také sloužila k ukládání odpadu všeho druhu. Na dně skončilo údajně staré auto, či dokonce autobus? Díra se postupně zavážela. ObrazekUž v červnu roku 1952 sloužila plocha místnímu Sokolu při Sokolském dnu.

Než bylo vybudováno hřiště, využívali kluci plácek před Neumannovými (louka mezi Kopečkem a požární nádrží). Dnes je tam postaveno několik domů. Louka to byla poměrně velká, ale neměla parametry fotbalového hřiště. Místo bylo využíváno i dalšími spolky, především dobrovolní hasiči ho využívali ke svým cvičením. Nevýhodou plácku bylo, že v místě u bývalé kovárny bylo dost podmáčené. No často se stalo, že ze „hřiště“ museli kluci nejdřív vyhnat husy.Obrazek A tak jim často hrozilo, že po několika pádech na trávník, nebudou vůbec voňaví.... Nějaký čas se z ampliónu místního rozhlasu ozývalo: „Vážení občané, upozorňujeme vás na zákaz volného pobíhání domácí drůbeže ...“

ObrazekA jak to bylo se hřištěm do roku 1945? Nevím. Pokud někdo ví, zda bylo ve Třech Sekerách místo, které bylo využíváno ke sportovním účelům, zašlete mně informaci na adresu uvedenou v kontaktech, nebo ke komentářům k tomuto článku.

Foto archiv: M. Fischerová, Z.Pohořálková, B.Podhajský

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář