Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 1. 2010

Johan Wolfgang Goethe a Tři Sekery

 Proč spojuji Johana Wofganga Goetha se Třemi Sekerami? Navštívil je snad? To nevím. I když vyloučené to není. J.W. Goethe si oblíbil Mariánské Lázně a je tedy možné, že při některém pobytu v Mar. Lázních navštívil i Tři Sekery nebo jimi jen projížděl. Možné to je, ale není to ničím podložené. Proč se tedy zmiňuji o Goethovi v souvislosti se Sekerami?Obrazek


Johan Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832) byl nejen uznávaným básníkem (byl přezdívaný knížetem německých básníků), či právník, ale také přírodovědec. Zabýval se filozofií, anatomií, botanikou, mineralogií či geologií. Zajímalo ho malířství.

J. W. Goethe se narodil v dobře situované rodině Johana Caspara Goetha. V pěti letech mu babička věnovala divadélko. Z toho měl malý Goethe velikou radost. Hrál si pohádky o nadpřirozených bytostech i o zvířátkách. Do raného mládí spadají pravděpodobně i první Goethovo básnické pokusy. Když měl třináct let, měl hotový první svazek poezie. V šestnácti letech, byl Goethe zapsán na lipskou univerzitu.

Znal i řadu cizích jazyků. Rozuměl latinsky, řecky, francouzsky, snažil se o hebrejštinu, plynně hovořil italsky.

V dubnu roku 1820 navštívil poprvé Mariánské Lázně a byl jimi nadšený. V dopise svému synovi Augustovi psal: „ Také Tě potěší, že jsem učinil rozhodnutí spatřit taktéž Mariánské Lázně – toto podivuhodné zařízení. Bylo mně jako bych se nacházel v severoamerických lesích, kde se postaví město ve třech letech. Plán je šťastný a přívětivý, vedení přísné, řemeslníci pracovití, dozor rozumný a bdělý. Hotové domy, domy budované, pod střechou nebo až k střeše, nebo sotva ze základů teprve vyrůstající, všechno je živé. Sotva jsem kdy viděl něco tak přívětivého.“

28. května 1820, když opouštěl Karlovy Vary si nechal přibalit 2 bedny kousků lávy a minerálů, 30 džbánků Křížového pramene z Mariánských Lázní, aby vyzkoušel jeho léčivé účinky doma. V roce 1921 se Goethe do Mar. Lázní vrátil. Přijížděl pravidelně každý rok. Naposledy byl v Mariánských Lázních 20. srpna 1923.

Ale stále jsme se nedostali k tomu, proč Goethe a Tři Sekery? Souvisí to Goethovým zájmem o geologii. Sbíráním minerálů v okolí tu založil trvalou tradici. Doktor Heidler mu přinášel nové geologické informace o okolí. Goethe v Mariánských Lázních dostal sbírku minerálů od doktora Scheue (klášterního lékaře) a profesor plzeňského gymnázia Josef Stanislav Zauper Geoetovi předal sbírky od krajského hejtmana Plzně guberniálního rady von Brainla. Geothům sluha Stadelmann přinášel Goethovi minerály z okolí a jeden prostý horník ze Tří Seker, nadšený sběratel, mu přinesl „rozmanité minerály, zvláště pár krásných pozoruhodných augitů“.

Tak nakonec jsme se k tomu dopracovali. Johan Wolfgang Goethe obdržel od Třísekerského občana sbírku minerálů. Možná mezi nimi byl i nějaký minerál nalezený v okolí Tří Seker. Kdo ví.


Zdroj:

R. Švandrlík – Hamelika

Pavla Šindlerová – Johan Wolfgang Goethe